Letos již druhým snížením cen základních ceníků reflektujeme postupné snižování velkoobchodních cen energií. Pro zákazníky se snažíme udržet ceny výhodné dlouhodobě, a tak lze předpokládat, že pokud situace potrvá, naše aktuální snížení cen nebude letos snížením posledním, sdělil Jan Sýkora, ředitel marketingu společnosti MND Energie a.s.
U základních ceníků Plyn z první ruky se cena za megawatthodinu (MWh) snížila o 876 korun, tedy 25 procent, na 2572 korun za MWh. Zákazníkům se základním ceníkem Proud, se cena za MWh v nejčastější distribuční sazbě snížila o 1442 korun, tedy o 20 procent, a to na úroveň 5685 korun za MWh. Firma MND je součástí holdingu KKCG Karla Komárka a kromě těžby ropy a plynu s těmito komoditami obchoduje a zároveň obchoduje s elektřinou. Tržby v roce 2021 činily 118 miliard korun, zisk 285 milionů korun.
Vláda kvůli výraznému zdražování energií stanovila cenové stropy pro elektřinu a plyn od začátku letošního roku. Spotřebitelé za MWh elektřiny mohou zaplatit maximálně 6000 korun s DPH, za MWh plynu 3000 korun. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.
Nové tarify pod vládou stanovenými limity začali dodavatelé v Česku nabízet téměř od začátku roku. Už v prvních měsících roku snížily ceny pod vládní cenový strop u některých tarifů například E.ON, innogy, Centropol, Pražská plynárenská, Pražská energetika a další dodavatelé. Zhruba 160.000 zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif.