Lufthansa za čtvrtletí díky oživení poptávky téměř ztrojnásobila provozní zisk

Berlín - Německá letecká společnost Lufthansa ve druhém čtvrtletí díky oživení poptávky téměř ztrojnásobila zisk. Aerolinky těží z boomu turistického cestování po uvolnění protipandemických opatření. Očištěný zisk před zdaněním a odpisy Lufthansa v období od dubna do června zvýšila o 217 procent na rekordních 1,09 miliardy eur (26,1 miliardy Kč). Společnost očekává vysokou poptávku po cestování, zejména v prémiových třídách, i po zbytek roku. Firma o tom dnes informovala ve zprávě o výsledcích hospodaření.

Redaktor RN 03.08.2023 09:48:00 0x
Lufthansa za čtvrtletí díky oživení poptávky téměř ztrojnásobila provozní zisk

Hodnocení

100%

Tržby společnosti v uplynulém čtvrtletí narostly o 17 procent na 9,4 miliardy eur. Vykázaný provozní zisk mírně překonal odhad trhu, který činil 1,04 miliardy eur. Letecká skupina nyní očekává, že její provozní zisk za celý letošní rok přesáhne 2,6 miliardy eur. Už dříve předpokládala výrazný nárůst z 1,5 miliardy eur, které vykázala za loňský rok.

Rezervace na období od srpna do prosince v průměru přesahují 90 procent úrovně před pandemií. To Lufthansu přimělo k tomu, aby ve třetím čtvrtletí rozšířila svou kapacitu na 88 procent úrovně roku 2019, uvedla skupina.

Navzdory rozmachu turistického cestování se objevily obavy, že prudký nárůst poptávky by mohl v podzimní sezóně ztratit na dynamice, protože vysoká inflace začne omezovat výdaje cestujících. Konkurenční letecká skupina IAG minulý měsíc uvedla, že si uvědomuje nejistotu v globální ekonomice. Nízkorozpočtová letecká společnost Ryanair byla ohledně poptávky po zbytek roku 2023 opatrná.

Lufthansa, která vlastní letecké společnosti Austrian Airlines, SWISS či Eurowings, se k výhledu trhu staví podle agentury Reuters optimističtěji. Letecká společnost uvedla, že letos vrátí do pravidelného provozu další dva letouny A380 a v příštím roce budou následovat další spolu s novými letouny Boeing 787 a Airbus A350.

Navýšení kapacity na dálkových linkách bude podle Lufthansy spočívat především v rozšíření spojů do Asie vzhledem k opětovnému otevření velkých trhů, jako je Čína a Japonsko.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.