Koruna začala týden posilováním, k euru se vrátila pod 23,50 Kč/EUR

Praha - Po oslabování na konci minulého týdne česká koruna po víkendu zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. K euru v pondělí oproti pátečnímu závěru posílila o pět haléřů na 23,48 Kč/EUR. Vůči dolaru si polepšila výrazněji, o 14 haléřů, a okolo 17:00 se obchodovala v kurzu 21,29 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza mírně ztrácela, do červených čísel ji táhly cenné papíry VIG a ČEZ.

Redaktor RN 24.04.2023 17:37:00 1x
Koruna začala týden posilováním, k euru se vrátila pod 23,50 Kč/EUR

Hodnocení

100%

Koruna od loňského podzimu postupně posilovala. V polovině dubna se dostala až na nejsilnější úroveň k euru za skoro 15 let, když uzavřela na hodnotě 23,26 Kč/EUR. K dolaru česká měna předminulý týden posílila na 21,06 Kč/USD, což byl nejlepší kurz od poloviny června 2021. Od té doby ale významnou část zisků smazala.

V dubnu se podle zjištění statistiků důvěra v ekonomiku zvýšila u podnikatelů i spotřebitelů. To podle ekonomů naznačuje, že Česko překonalo recesi a vrací se k hospodářskému růstu. Zároveň ale varují před tím, že hospodářské oživení může signalizovat i posílení inflačních tlaků.

Začátkem května bude zasedat bankovní rada České národní banky, která má představit svou prognózu dalšího vývoje ekonomiky a případné úpravy úrokové sazby. Zatím se podle analytiků dá očekávat, že sazbu ponechá na stávající hodnotě sedm procent.

Pražská burza zahájila nový týden poklesem. Index PX oslabil o 0,13 procenta na 1415,13 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie rakouské pojišťovny VIG a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Se ztrátou zakončilo dnešní obchodování sedm z deseti emisích ovlivňujících hodnotu indexu. Nejvýrazněji ztrácely cenné papíry VIG, které odepsaly necelé procento na 614 korun za kus.

Nejvíce se dnes obchodovalo s akciemi ČEZ, které po většinu dne oscilovaly těsně nad hladinou 1150 Kč, uvedl makléř společnosti Wood & Company Lukáš Novotný. Na této hranici podle něj byla znát přítomnost většího kupce, který nedovolil, aby cena klesla níže.

Ze tří bankovních titulů obchodovaných v Praze se nedařilo pouze Monetě, jejíž cenné papíry zlevnily o 0,24 procenta na 84,10 Kč. Naopak akcie bankovní skupiny Erste zpevnily o 0,26 procenta na 767,60 koruny a cenné papíry Komerční banky zdražily o 0,53 procenta 762,50 koruny.

Dařilo se rovněž akciím společnosti Pilulka Lékárny. Po výrazných propadech v minulém týdnu dnes uzavřely s cenou 435 Kč za kus, což představovalo posílení o 1,64 procenta.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.