Koruna je vůči euru nejslabší téměř od začátku roku

Praha - Česká měna ani s novým týdnem nezastavila trend svého oslabování. Dnes kolem 17:00 se obchodovala za 24,13 Kč/EUR, což bylo o deset haléřů méně než při předchozím závěru. Naposledy byla koruna k jednotné evropské slabší 2. ledna letošního roku. Vůči dolaru si koruna oproti pátečnímu podvečeru pohoršila o 16 haléřů na 21,78 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Redaktor RN 24.07.2023 17:13:00 0x
Koruna je vůči euru nejslabší téměř od začátku roku

Hodnocení

100%

Oslabování koruny odstartovala v úterý minulého týdne svým prohlášením viceguvernérka Česká národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová, uvedl ekonom Jan Vejmělek z Komerční banky. Zamrazilová mimo jiné prohlásila, že očekává ve zbytku roku oslabení české měny, v ročním horizontu až o jednu korunu. Z fundamentů pak koruně nesvědčí nepříznivé zprávy z německého průmyslu, uvedl Vejmělek.

Podle analytika společnosti Purple Trading Jaroslava Tupého reaguje česká měna oslabováním na očekávaný vývoj tržních sazeb v USA a eurozóně. Tento týden bude zasedat ve středu americký FED a ve čtvrtek Evropská centrální banka. Od obou se očekává zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů, uvádí Tupý.

Obchodníci s českou korunou jsou podle něj naopak přesvědčeni, že Česká národní banka zahájí snižování úrokové sazby ještě letos. Tím by se snížil rozdíl takzvaný úrokový diferenciál, tedy rozdíl v úročení mezi korunou na straně jedné a eurem či dolarem na straně druhé. Česká měna by tak byla pro investory méně atraktivní.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.