Komora: Firmy měsíce čekají na 2200 pracovníků ze zahraničí

Praha - Firmy už měsíce čekají zhruba na 2200 kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Do vládního programu na zrychlený příjem kvalifikované pracovní síly ze zahraničí se kvůli nízko nastaveným kvótám podařilo letos vyřídit jen polovinu žádostí uchazečů. Řada z nich nakonec odejde pracovat do zemí se vstřícnějším přístupem a menší byrokracií. ČTK o tom dnes informovala Hospodářská komora. Reakci ministerstva práce ČTK zjišťuje.

Redaktor RN 02.08.2023 10:37:00 0x
Komora: Firmy měsíce čekají na 2200 pracovníků ze zahraničí

Hodnocení

100%

Komora je jednotným centrálním místem pro sběr, kontrolu a zařazování žádostí zaměstnavatelů do vládního Programu kvalifikovaný zaměstnanec. Letos si u ní firmy podaly žádosti o 4474 pracovníků, které si vyhledaly v zahraničí podle jejich odbornosti a pracovních zkušeností. Aktuálně ale 2191 z těchto uchazečů stále čeká, až se jejich žádostmi o pracovní povolení začnou české úřady zabývat. Jde zejména o pracovníky z Indie, Filipín, Mongolska a Kazachstánu, které firmy potřebují na dokončení zakázek.

Mnohým těmto uchazečům, kteří projevili zájem v ČR pracovat, kvůli zdlouhavému administrativnímu procesu po několika měsících dojde trpělivost a za prací odcestují do jiných evropských zemí, kde vyřízení zaměstnaneckých karet trvá podstatně kratší dobu. Připravujeme se tak o pracovníky ze zahraničí, o svou konkurenceschopnost a miliardové příjmy do státní kasy,“ uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Na pracovníky z Indie se kvůli nízko nastaveným kvótám čeká až dva roky, z Mongolska a Kazachstánu jeden rok. Nejrychleji úřady zpracovávají žádosti o zaměstnanecké karty uchazečů z Filipín, kde administrativní proces trvá asi půl roku. Do tří měsíců se vyřizují žádosti o pracovníky ze Srbska, Severní Makedonie, Moldavska, Arménie nebo Gruzie.

Jiné evropské země, se kterými o kvalifikované pracovníky soutěžíme, ale rozhodují řádově rychleji, některé dokonce umožňují potenciálním zaměstnancům přijet na turistické vízum a veškerá administrativa spojená se zaměstnáním probíhá až po jejich příjezdu na místě,“ dodal viceprezident komory Tomáš Prouza. Tento program bude potřeba zásadně zrychlit,“ doplnil Zajíček. Komora je proto připravena na zářijové jednání Vládního výboru pro strategické investice předložit návrhy na úpravu programu.

Nedostatek zaměstnanců na trhu práce je dlouhodobě neřešený strukturální problém české ekonomiky, který nemá v současnosti prakticky jiné řešení než dovoz pracovníků ze zahraničí. Podle dat Úřadu práce ČR zaměstnavatelé nyní postrádají 300.000 pracovníků.

Od července letošního roku se měla zvýšit kvóta pro pracovníky z Filipín (o 3000 za rok) a z Mongolska (o 2000 za rok). Na to ale stále nejsou kapacitně připravené české zastupitelské úřady, proto bude program fakticky rozšířen až od ledna 2024. Letos se podle našich odhadů budou ztráty na příjmech státu pohybovat okolo 150 miliard korun, které by vyřešily významnou část problému veřejných financí,“ podotkl Prouza.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.