Jediným vozem Porsche se spalovacím motorem by měl zůstat model 911

Stuttgart (Německo)/Londýn - Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche hodlá postupně elektrifikovat svůj sortiment tak, aby se do roku 2030 podíl elektromobilů na jeho celkovém prodeji vyšplhal na 80 procent. Cílem podniku je, aby jediným automobilem značky Porsche se spalovacím motorem zůstal kultovní model 911. Podle agentury Reuters to uvedl šéf týmu Porsche pro syntetická paliva Karl Dums.

Redaktor RN 26.07.2023 14:50:00 0x
Jediným vozem Porsche se spalovacím motorem by měl zůstat model 911

Hodnocení

100%

Model 911 se v loňském roce na celkovém prodeji automobilky Porsche podílel zhruba 13 procenty. Budeme vyrábět model 911 se spalovacím motorem tak dlouho, jak to bude možné, uvedl Dums.

Členské země Evropské unie v letošním roce definitivně schválily normu, která od roku 2035 prakticky znemožňuje prodej nových benzinových a naftových aut. Evropská komise (EK) nicméně přislíbila, že vytvoří právní podmínky k tomu, aby se po roce 2035 mohly prodávat automobily s pohonem na syntetická paliva.

Automobilka Porsche nedávno investovala do chilské firmy HIF Global, která působí v oblasti syntetických paliv. Dums nicméně upozornil, že syntetická paliva firmy HIF Global jsou zaměřena spíše na těžká vozidla a letecký průmysl, protože se předpokládá, že téměř všechny osobní automobily přejdou na elektrický pohon.

Podle odborníků se budou syntetická paliva používat pouze u některých drahých modelů osobních vozů. Cena těchto paliv činí v současnosti až deset liber (zhruba 280 Kč) za litr.

Společnost Porsche dnes oznámila, že v letošním prvním pololetí zvýšila provozní zisk meziročně o 11 procent na 3,85 miliardy eur (téměř 93 miliard Kč). Tržby stouply o 14 procent na 20,4 miliardy eur. Firma také potvrdila celoroční výhled, který počítá s tržbami v rozsahu od 40 do 42 miliard eur.

Většinovým vlastníkem automobilky Porsche je německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je také například Škoda Auto. Ta plánuje do elektromobility v příštích pěti letech investovat 5,6 miliardy eur (zhruba 135 miliard Kč). Člen představenstva Škody Auto pro prodej a marketing Martin Jahn v květnu uvedl, že elektromobily budou po roce 2025 ve firmě tvořit většinu výroby.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.