Francouzský Atos jedná o prodeji své IT divize Křetínského firmě EPEI

Paříž - Francouzský technologický podnik Atos jedná o prodeji své divize Tech Foundations firmě EP Equity Investment (EPEI) českého podnikatele Daniela Křetínského. Zbaví se tak závazků za 1,9 miliardy eur (45,4 miliardy Kč), od EPEI dostane 100 milionů eur. Atos o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Společnost Tech Foundations se zabývá mimo jiné datovými centry či outsourcingem podnikových procesů. List Le Monde dříve upozornil, že by to bylo poprvé, co by Křetínský vstoupil do sektoru IT služeb.

Redaktor RN 01.08.2023 10:07:00 0x
Francouzský Atos jedná o prodeji své IT divize Křetínského firmě EPEI

Hodnocení

100%

Společnost Atos chce v rámci transakce posílit svou rozvahu zvýšením kapitálu o 900 milionů eur. Firma EPEI souhlasila s tím, že nakoupí akcie Atosu za cenu 20 eur za kus, a získá tak podíl 7,5 procenta. Společnost chce také vydat nové akcie za 720 milionů eur, které nabídne všem stávajícím akcionářům.

Transakce divizi ohodnocuje na dvě miliardy eur. Tech Foundations, která zaměstnává asi 52.000 lidí, měla za loňský rok tržby 4,5 miliardy eur. Divize si po transakci ponechá značku Atos. Mateřský Atos má v plánu se po prodeji přejmenovat na Eviden a přeorientuje se na kybernetickou bezpečnost a cloudová aktiva.

Atos loni v červnu kvůli ztrátám zahájil restrukturalizaci a podnik uvedl, že jejím cílem je do konce roku 2025 snížit zadlužení na polovinu, respektive na dvojnásobek základního provozního zisku.

Křetínský, který ve Francii studoval a francouzsky plynně hovoří, se v zemi už významně angažuje v energetice. Má podíly také například v novinové společnosti Le Monde a v televizní skupině TF1. Jeho firma Czech Media Invest (CMI) v dubnu také oznámila, že kupuje od mediální společnosti Vivendi francouzské vydavatelství Editis.

Převzetí divize Tech Foundations by bylo osmou investicí Křetínského ve Francii, uvedla agentura Reuters. Minulý týden se zadlužený francouzský řetězec supermarketů Casino dohodl se svými hlavními věřiteli na restrukturalizaci. Přistoupil na nabídku, kterou mu předložil Křetínský a jeho obchodní partner Marc Ladreit de Lacharrière za podpory britského fondu Attestor. Konsorcium vedené Křetínským bude nakonec vlastnit 50,4 až 53 procenta akcií Casina.

Akcie Atosu krátce po zahájení obchodování na burze v Paříži vykazovaly růst zhruba o deset procent nad 10,40 eura. Později růst zmírnily a po poledni přidávaly méně než pět procent zhruba na 9,90 eura.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.