Firmě EG.D ze skupiny E.ON klesl čistý zisk o 10,7 % na 3,39 miliardy Kč

České Budějovice - Firmě EG.D ze skupiny E.ON klesl loni meziročně zisk po zdanění o 10,7 procenta na 3,39 miliardy Kč. Tržby z prodeje výrobků a služeb klesly o 7,6 procenta na 19,7 miliardy. Distribuce elektřiny byla loni 13,1 terawatthodin (TWh), meziročně byla nižší o 0,7 TWh, klesla i distribuce plynu. Vyplývá to z výroční zprávy. Lidé loni víc než o rok dřív šetřili elektřinou i plynem. Skupině E.ON v České republice loni stoupl zisk po zdanění meziročně zhruba o jedno procento na 6,26 miliardy. Firma to v červnu sdělila ČTK, tržby skupiny neuvedla.

Redaktor RN 24.07.2023 09:00:00 0x
Firmě EG.D ze skupiny E.ON klesl čistý zisk o 10,7 % na 3,39 miliardy Kč

Hodnocení

100%

Vývoj válečného konfliktu na Ukrajině samozřejmě ovlivnil i hospodaření naší společnosti v uplynulém roce. Absolutně bezprecedentní byl růst cen elektrické energie a plynu na burzách, který se postupně projevil i v cenách za dodávku energií u konečných spotřebitelů a měl za následek snížení distribuovaného množství obou námi distribuovaných komodit. V plynárenství meziročně dokonce až o 15 procent. Navzdory těmto nepříznivým podmínkám se nám podařilo splnit plánované ekonomické výsledky, uvedl ve zprávě předseda představenstva Marian Rusko. Zisk před zdaněním klesl loni firmě meziročně o 11 procent na 4,1 miliardy.

Na hospodářských výsledcích skupiny E.ON Česká republika se nejvíc podílejí dvě hlavní společnosti. Jednou je E.ON Energie jako dodavatel energií a řešení pro zákazníky a vedle toho distribuční společnost EG.D, která pokrývá svými sítěmi jih České republiky. Výsledky firmy EG.D ovlivnil loni pokles spotřeby, uvedl v červnu mluvčí E.ON ČR Roman Šperňák. Lidé šetřili elektřinou a hlavně plynem. Dodávky plynu klesly loni meziročně o 0,5 TWh na 3,2 TWh, distribuce elektřiny byla 13,1 TWh, meziročně nižší o 0,7 TWh.

Firma E.ON Energie, jež prodává elektřinu a zemní plyn, měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 56,9 miliardy Kč. Meziročně vzrostly téměř o devět procent. Zisk po zdanění měla firma 2,72 miliardy, meziročně o 19 procent vyšší. Zisk před zdaněním stoupl téměř o pětinu na 3,36 miliardy Kč. Firma loni prodala 11 terawatthodin (TWh) elektřiny a 6,8 TWh zemního plynu, jak vyplývá z výroční zprávy.

Skupina E.ON ČR se loni kromě vysokých cen na energetických trzích a dalších důsledků války na Ukrajině, mezi které se řadila i nejistota ohledně dodávek plynu, musela vypořádat i s rostoucí inflací, sdělila ČTK koncem června generální ředitelka skupiny E.ON Claudia Viohlová.

Skupina E.ON loni investovala rekordních téměř sedm miliard Kč. Z toho více než 6,5 miliardy investovala firma EG.D, aby posílila distribuční soustavu. Letos chce jen firma EG.D investovat víc než sedm miliard, uvedl mluvčí.

Česká energetická skupina E.ON má přes 3000 zaměstnanců. Prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66.000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,5 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Její tržní podíl činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 114.000 odběrných míst a její podíl na trhu s plynem v ČR je asi 10,5 procenta. Firma E.ON Energie dodává elektřinu a plyn více než 1,4 milionu zákazníků, domácnostem i podnikům.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.