Experti: Za nízkou výstavbou bytů jsou inflace a úvěry, starší byty budou dražší

Praha - I přes meziroční nárůst stavební produkce v letošním červnu o jedno procento, o kterém informoval Český statistický úřad (ČSÚ), meziročně klesl počet zahájených bytů o 18,3 procenta. Dokončeno bylo 2469 bytů, tedy meziročně o čtyři procenta více. Podle odborníků, které ČTK oslovila, je snížená bytová výstavba patrná již od loňského jara. Způsobuje ji hlavně zhoršující se přístup k financování kvůli vysoké inflaci a bankovním úvěrům. Na vině je ale také vysoká cena stavebního materiálu a stavebních prací. Snížená výstavba bude mít dopad také na rostoucí ceny starších bytů, míní experti.

Redaktor RN 07.08.2023 12:17:00 1x
Experti: Za nízkou výstavbou bytů jsou inflace a úvěry, starší byty budou dražší

Hodnocení

100%

Bytová výstavba nepřekvapivě dál klesá. Trend jejího zpomalování je patrný už od loňského jara, kdy investoři začali brzdit ve svých plánech v důsledku zhoršujícího se vývoje ekonomiky i vysokých cen stavebních materiálů. To nepochybně stabilizuje celý trh a vytvoří i tlak na zlevnění vstupů, uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Za sníženou rezidenční výstavbou stojí hlavně vysoké hypoteční úvěry, řekl ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Složité financování je podle něj hlavním důvodem k ochlazení bytového trhu a pro developery tak výstavba rezidenčních nemovitostí nemusí být rentabilní investicí. Řada developerů podle dostupných informací kvůli současné nízké poptávce omezila výstavbu. To s ohledem na délku povolovacího řízení nepřispěje ke zlepšení špatné bytové situace ve větších městech a po oživení poptávky povede k obnovení růstu cen nemovitostí, dodal Gürtler.

Nedostupné financování a s ní spojená snížena poptávka po nových bytech budou podle předsedy představenstva developerské společnosti Trigema Marcela Sourala vytvářet tlak na jejich vyšší ceny i do budoucna. Zprávy z trhu naznačují, že nás v příštích deseti letech čeká výrazný globální růst cen nemovitostí. Například podle studie zahraničních organizací ifo Institute a Institute for Swiss Economic Policy (IWP) bude průměrné roční nominální tempo růstu cen nemovitostí činit devět procent a ve východní Evropě dokonce okolo 15 procent, dodal Soural.

Čím bude méně dostupných nových bytů, tím se podle mluvčího služby Bezrealitky.cz Františka Brože budou zvedat ceny bytů na sekundárním trhu. Domníváme se, že by teď na trhu starších bytů mohlo dojít k výrazné diverzifikaci cen. Byty v dobrých lokalitách, po rekonstrukcích a v dobrém stavu se svými cenami začnou ještě rychleji přibližovat novostavbám, zejména pokud budou v centrálních částech měst, řekl Brož.

Zdražovat budou podle Brože také některé byty v panelových domech, které jsou dlouhodobě opečovávané a jejich vlastníci dokázali do budovy investovat. Podle Brože nadále klesají na hodnotě byty v horších lokalitách vyžadující zásadní rekonstrukci, bez které jsou často neobyvatelné.

Vysoké ceny nemovitostí, inflace a hypoteční úroky budou podle Ondřeje Boreše ze společnosti Velux řadu lidí spíše motivovat k opravám stávajících starších nemovitosti. Rekonstrukce by měly vést k větší udržitelnosti a nižší spotřebě energií, míní.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.