Důvěra v českou ekonomiku v červenci po dvou měsících poklesu stoupla

Praha - Důvěra v českou ekonomiku v červenci po dvou měsících poklesu stoupla,. Meziměsíčně vzrostla o 1,1 bodu na 91,4 bodu. Optimističtější byli podnikatelé i spotřebitelé. Vyplynulo to z údajů na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziročně je celková důvěra ale nižší, loni v červenci činila 95,9 bodu.

Redaktor RN 24.07.2023 09:34:00 0x
Důvěra v českou ekonomiku v červenci po dvou měsících poklesu stoupla

Hodnocení

100%

Podnikatelská důvěra v červenci proti předchozímu měsíci stoupla o 0,1 bodu na 91,1 bodu. Nejvýrazněji, o 2,9 bodu na 88,1 bodu, vzrostla v průmyslu, zatímco ve stavebnictví klesla o 4,2 bodu na 99 bodů.

Po dvouměsíčním výraznějším poklesu se v červenci zvýšila důvěra podnikatelů v ekonomiku v odvětví průmyslu. Podnikatelé očekávají v příštích měsících zvýšení tempa růstu výrobní činnosti i přesto, že přibližně třetinu z nich limituje nedostatečná poptávka. Nejen v průmyslu, ale i ve stavebnictví se pak výrazněji snížil počet podnikatelů, kteří jako bariéru růstu produkce uvádějí omezenou dostupnost vstupů, uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zlepšení v průmyslu bylo taženo méně negativními vyhlídkami na výrobu v příštích měsících, což podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera patrně indikuje zlepšení výhledů zejména v automobilovém sektoru. I přes červencové zlepšení však zůstává důvěra v průmyslu spolu s červnem nejnižší od pandemických uzávěr v druhém čtvrtletí 2020, doplnil Seidler.

U podnikatelů v obchodě statistici v červenci zaznamenali nárůst důvěry o 1,7 bodu na 95,3 bodu. Ve vybraných službách podobně jako ve stavebnictví se důvěra v ekonomiku snížila, ale méně výrazně, a to o 2,5 bodu na 92,8 bodu.

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku meziměsíčně zvýšila o 5,9 bodu na 92,7 bodu, vliv na to měly podle statistiků mnohem menší obavy lidí ze zhoršení celkové hospodářské situace v Česku. Pozitivní je i skutečnost, že stále více domácností hodnotí svou současnou finanční situaci lépe než v předchozích dvanácti měsících, doplnila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Podle statistiků tak ubylo nejen lidí, kteří očekávají zhoršení ekonomické situace v Česku v následujících 12 měsících, ale i těch, kteří svou finanční situaci hodnotí ve srovnání s předchozím rokem hůře a kteří se obávají zhoršení své finanční situace v příštích 12 měsících.

Podle Seidlera se důvěra u domácností sice zvýšila relativně silně a celkový indikátor důvěry se dostal na úroveň ze začátku roku 2022, celkově ale zůstává na výrazně podprůměrných hodnotách.

Analytik Banky Creditas Petr Dufek soudí, že celkově červencový průzkum ani nenaznačuje, že by se česká ekonomika konečně pořádně odrazila ode dna. Dosavadní indikátory ekonomické důvěry potvrzují domněnku, že česká ekonomika letos nezažije pokles ani výraznější růst a nejpravděpodobnějším scénářem je přibližná stagnace, doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil.

Srovnání indikátorů důvěry v ekonomiku ČR:

Zdroj: ČSÚ

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.