DPP loni dosáhl obratu 27,27 miliardy Kč, meziročně o 17 procent víc

Praha - Pražský dopraví podnik (DPP) loni dosáhl obratu 27,27 miliardy korun, což je meziročně o 17 procent více. Na jízdném loni podnik utržil necelých 4,9 miliardy, oproti předchozímu roku o 551 milionů víc. Výsledek hospodaření skončil po započtení odložené daně ziskem ve výši 1,223 miliardy korun. Vozy DPP loni najezdily přes 179 milionů kilometrů, meziročně zhruba stejně, a přibylo cestujících. ČTK to dnes sdělil vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík. DPP je největší městskou firmou a má na starosti MHD. Město dává ročně na jeho chod okolo 18 miliard korun.

Redaktor RN 25.06.2024 13:42:00 1x
DPP loni dosáhl obratu 27,27 miliardy Kč, meziročně o 17 procent víc

Hodnocení

100%

Loni se nám dařilo lépe hospodařit s provozními prostředky, jen v oblasti spotřeby pohonných hmot a energií jsme ušetřili oproti plánu více než půlmiliardu korun. Bylo to díky kombinaci nižší spotřeby, nižších výkonů, než jsme předpokládali, mírnou zimou, ale také nákupem za příznivější ceny. Ke kladnému výsledku hospodaření přispěly také vyšší tržby z prodejů jízdného, uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Příznivá byla podle něj také situace na trhu úrokových sazeb a finančně-investiční strategie a hospodaření s volnými finančními zdroji přinesly DPP příjmy ve výši 855,17 milionu korun před zdaněním. Na výsledku hospodaření se loni podílely směna pozemků s hlavním městem a rozpuštění rezervy v souvislosti se skládkou v Modřanech. Obě transakce vynesly podniku v součtu necelých 800 milionů.

Dalších více než 160 milionů korun činily smluvní pokuty a úroky z prodlení za pozdní dodání vozidel a náhradních dílu nebo nedokončené odstranění hromadných vad. Loni, stejně jako v předchozím roce, nenechalo hlavní město podniku takzvaný přiměřený zisk, z kterého například platí opravy.

Na jízdném utržil podnik zmíněných 4,9 miliard korun, což nezahrnuje pokuty, a oproti době před covidem-19 je to asi desetiprocentní nárůst. Nejvíce loni vzrostl prodej ročních kupónů a více se prodalo i jednotlivých jízdenek.

Dopravními prostředky DPP se loni svezlo 962,46 milionu cestujících, což je meziročně o osm procent více, avšak v porovnání s dobou před epidemií koronaviru o 18 procent méně. Metro svezlo 361 milionů cestujících, tramvaje a lanovka na Petřín 349 milionů lidí a autobusy 247,2 milionu cestujících. Příměstské linky DPP využilo pět milionů lidí a trolejbusy 182.000 cestujících.

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.