ČNB zhoršila výhled ekonomiky, čeká letos růst HDP 0,1 procenta

Praha - Česká národní banka v nové prognóze zhoršila výhled vývoje české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ní letos vzroste o 0,1 procenta, v květnu předpokládala růst 0,5 procenta. Centrální banka zároveň zlepšila odhad celoroční inflace, která by podle ní měla dosáhnout 11 procent. V květnu odhadovala, že inflace bude 11,2 procenta.

Redaktor RN 03.08.2023 15:52:00 1x
ČNB zhoršila výhled ekonomiky, čeká letos růst HDP 0,1 procenta

Hodnocení

100%

Letos bude ekonomika stagnovat. Domácí poptávka se ve druhé polovině roku odrazí ode dna, řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Hospodářské oživení by podle ČNB mělo přijít v příštím roce, kdy bude růst HDP 2,3 procenta. I v tomto případě ale centrální banka svou prognózu revidovala směrem dolů proti květnu, kdy očekávala tříprocentní růst. V roce 2025 podle ní HDP vzroste o 2,7 procenta.

Meziroční inflace, která byla v červnu 9,7 procenta, bude podle Michla v nadcházejících měsících pokračovat v poklesu, který se ale v říjnu zastaví. Důvodem bude loňské statistické započítání vládního úsporného tarifu jako snížení cen elektřiny a plynu. V příštím roce se meziroční inflace dostane ke dvěma procentům, ale jádrová inflace, jež zahrnuje komodity, které nepodléhají cenové regulaci, a potraviny a pohonné hmoty, které podléhají velkým cenovým výkyvům, zůstane nad třemi procenty, tedy mimo toleranční pásmo ČNB.

Průměrná inflace v příštím roce by měla být podle ČNB 2,1 procenta, proti předchozí prognóze odhad nezměnila. V roce 2025 centrální banka očekává celoroční růst spotřebitelských cen o 1,7 procenta.

ČNB ve své dnešní prognóze také předpokládá slabší korunu, než očekávala v květnu. Letošní průměrný kurz by měl být 23,90 CZK/EUR, v předchozí predikci centrální banka očekávala 23,70 CZK/EUR. V příštím roce by měl průměrný kurz oslabit na 24,70 CZK/EUR, předchozí prognóza centrální banky počítala s kurzem 24,30 CZK/EUR.

Michl zdůraznil, že centrální banka má nadále zájem o silnou korunu, protože pomáhá tlumit vnější inflační tlaky. Podle něj ale je nutným předpokladem také silná domácí ekonomika.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.