ČNB: Dluhy českých domácností u bank v červnu stouply na 2,21 bilionu korun

Praha - Dluhy českých domácností u bank v červnu meziměsíčně stouply o osm miliard korun téměř na 2,21 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o devět miliard na 1,3 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 107 miliard korun a u firem o 69 miliard. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Redaktor RN 31.07.2023 10:22:00 0x
ČNB: Dluhy českých domácností u bank v červnu stouply na 2,21 bilionu korun

Hodnocení

100%

Celkové tempo růstu zadlužení domácností se v červnu nezměnilo, hlavně v oblasti úvěrů na bydlení je přírůstek stabilní. Naopak u spotřebitelských úvěrů pozorujeme mírné zpomalení, jak v meziročním srovnání, tak v porovnání s předchozími měsíci, což ostatně potvrzují i naše čísla, sdělil ČTK finanční analytik společnosti Provident Financial Petr Javůrek. Výrazné změny trendu zadlužování ve druhé polovině roku neočekává.

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Letošní dubnovou statistiku naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V červnu se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta na 1,717 bilionu Kč.

Zadlužení firem dlouhodobě kolísá. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V červnu jejich objem dosáhl 711 miliardy Kč, což je 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru, uvedla banka.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V červnu byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 44 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.