CK: Požár v tureckém okrese Kemer nezasahuje do letovisek

Praha - Lesní požár v tureckém okrese Kemer v regionu Antalya nezasahuje podle cestovních kanceláří (CK), které ČTK oslovila, do letovisek a je pod kontrolou. Mluvčí CK České kormidlo Aleš Kotek uvedl, že do CK volají vyplašení klienti a ptají se na situaci v oblasti. Podle něj však není dramatická. Naopak mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková ČTK řekla, že se v Turecku některé tuzemské CK preventivně připravují na evakuaci klientů a mapují volná místa v hotelech.

Redaktor RN 26.07.2023 11:41:00 0x
CK: Požár v tureckém okrese Kemer nezasahuje do letovisek

Hodnocení

100%

Letoviska jako Side, Alanya a Belek jsou velmi daleko od toho. Oblast je monitorována, sdělil mluvčí CK Alexandria Petr Šatný. To, že jsou klienti v pořádku, potvrzuje i mluvčí CK Čedok Kateřina Pavlíková. Jedná se o požár v horách, který už podle aktuálních informací od delegátky z místa viditelně jen doutná, řekla.

Obavy by cestující neměli mít ani podle Kotka. Samozřejmě, že už k nám volají vyplašení klienti, že v novinách píšou, že v Antalyi hoří. V Kemeru je teď dokonce na dovolené majitel naší cestovní kanceláře a ano, včera (v úterý) viděl, jak letadla nabírají vodu v moři a létají hasit oheň do lesů. Večer psal, že je po všem, rozhodně nic dramatického, řekl. U chorvatského Dubrovníku, kde hasiči rovněž bojují s požáry, CK České kormidlo klienty nemá, doplnil.

Šatný k tomu poznamenal, že jsou požáry v Chorvatsku poměrně časté. Věřil bych, že to tam zvládnou dobře, řekl.

Některé tuzemské CK klientům v požárem zasažené oblasti v Turecku podle Jiruškové rozesílají SMS zprávy a informují je o situaci. Aktuální dění v souvislosti s požáry zástupci CK neustále monitorují a vyhodnocují a připravují se preventivně na případ evakuace. Z tohoto důvodu také poptávají volné ubytovací kapacity v hotelích v okolních letoviscích, které jsou mimo postiženou oblast a mimo oblast možného šíření požáru, řekla. Dodala, že stav požáru se mění každých pár hodin. Cestovní agentura Invia má v turecké Antalyi tento týden přibližně 350 klientů, v Dubrovníku dva. Jirušková upozornila na to, že do Chorvatska hodně Čechů jezdí po vlastní ose.

Na případnou evakuaci, která by se týkala zhruba desítek klientů, je v Turecku připravená CK Blue Style, uvedla pro ČTK mluvčí Lucie Bukovanská. Lidem CK zařídila náhradní ubytování mimo zasažené oblasti, doplnila. Mluvčí CK Fischer a Exim Tours Jan Bezděk však zdůraznil, že se CK preventivně připravují na všechny potenciálně krizové situace. O tom, jestli k evakuaci klientů dojde, pak rozhodují místní úřady, ne CK, dodala mluvčí Čedoku Pavlíková.

Turecké autority podle agentury AP evakuovaly v souvislosti s požárem desítku domů a jednu nemocnici. Oheň se v oblasti rozšířil kvůli silnému větru a nízké vlhkosti, uvedl v prohlášení úřad guvernéra Antalye. Do hašení se zapojilo deset letadel, 22 vrtulníků a více než 200 vozidel. V okolí Kemeru už shořelo na 120 hektarů lesa. Podle našich informací se dosud žádného z našich klientů v Turecku netýkala evakuace, řekla Jirušková.

S lesním požárem hasiči od úterního odpoledne bojují také u chorvatského Dubrovníku, podle dnešních informací deníku Večernji list už je ale pod kontrolou. Nadále platí, že je požár rozsáhlý a jeho hašení během noci komplikoval vítr, upozornil dnes ráno velitel hasičského sboru v Dubrovnicko-neretvanské župě Stjepan Simović. Podle něj hrozí, že očekávaný silný vítr bude boj s plameny znesnadňovat. Žádné domy plameny nezasáhly a ani evakuace lidí nebyla potřeba.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.