České spořitelně klesl v pololetí zisk o 16 % na 9,3 miliardy korun

Praha - České spořitelně (ČS) klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 16 procent na 9,3 miliardy korun. Provozní zisk se ve stejném období snížil o 17,3 procenta na 12,3 miliardy Kč, uvádí banka v dnes zveřejněných neauditovaných výsledcích hospodaření za první pololetí. ČS je největší banka v Česku podle počtu klientů. Jejím vlastníkem je rakouská finanční skupina Erste.

Redaktor RN 31.07.2023 08:03:00 0x
České spořitelně klesl v pololetí zisk o 16 % na 9,3 miliardy korun

Hodnocení

100%

Meziroční pokles provozního zisku byl způsobený kombinací nižších provozních výnosů a vyšších provozních nákladů. Provozní výnosy se bance snížily v meziročním porovnání o 6,1 procenta. Celkové provozní náklady se zvýšily o 9,6 procenta.

Čistý výnos z poplatků a provizí spořitelně v prvním pololetí meziročně stoupl o 6,2 procenta na 5,1 miliardy korun. Čistý úrokový výnos se ve srovnání se prvním pololetím loňského roku naopak snížil, a to o 9,7 procenta na 16,7 miliardy korun. Vývoj čistého úrokového výnosu byl ovlivněn především prostředím vyšších úrokových sazeb, uvedla banka v tiskové zprávě.

Celkové provozní náklady spořitelny zůstaly pod mírou inflace a meziročně se zvýšily o přibližně desetinu na 11,6 miliardy Kč. Důvodem byl zejména nárůst nákladů na zaměstnance a zvýšení ostatních správních nákladů.

Klíčovým faktorem poklesu zisku je propad čistých úrokových výnosů. Ten souvisí s předčasným zastavením cyklu zvedání úroků. ČNB navzdory nepolevující inflaci drží úroky již déle než rok beze změny. V takovém prostředí již bankám chybí pozitivní impuls v podobě možnosti zvedat úroky u úvěrových produktů. Naopak musí zvedat sazby na vkladech, což vede k vyšším nákladům, řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

Díky naší silné pozici jsme dokázali během prvního pololetí dokončit akvizici úvěrového portfolia Sberbank CZ, uvedl k dnes publikovaným hospodářským výsledkům člen představenstva ČS zodpovědný za finanční řízení Ivan Vondra. Úvěroví klienti zkrachovalé české pobočky ruské Sberbank přešli do České spořitelny poslední dubnový víkend. Podle dřívějších informací spořitelna za úvěry v?nominální hodnotě 47,1 miliardy korun zaplatila 41,053 miliardy Kč.

Hrubý objem klientských úvěrů Skupiny ČS, který byl ovlivněn akvizicí Sberbank CZ, vzrostl meziročně o 9,5 procenta na 987,7 miliardy korun. Úvěry domácnostem v meziročním srovnání stouply o 9,3 procenta na 628,3 miliardy Kč. Objem úvěrů firmám vzrostl rovněž o 9,3 procenta na 355 miliard korun.

Vklady klientů ČS vzrostly v meziročním porovnání o 6,1 procenta na 1,46 bilionu Kč, což bylo způsobeno růstem vkladů korporátní klientely téměř o 40 procent na 383,6 miliardy Kč. Vklady domácností se meziročně téměř nezměnily a zůstaly na 924,2 miliardy Kč.

Česká spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, kterých měla loni 4,5 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je hlavní společností na bankovním trhu střední a východní Evropy.

Rakouská bankovní skupina Erste Group v pololetí zvýšila čistý zisk o 30,7 procenta na 1,49 miliardy eur (35,7 miliardy Kč). Hospodaření podpořil příznivý vývoj ve všech složkách zisku, například vysoké výnosy z úroků díky růstu úrokových sazeb nebo čistý zisk z obchodování. Banka to oznámila v dnešním sdělení.

Provozní zisk Erste Group se zvýšil o 44,5 procenta na 2,7 miliardy eur. Čisté výnosy z úroků pak banka zvýšila o 25,5 procenta na 3,56 miliardy eur. Čisté výnosy z provizí a poplatků stouply o 4,9 procenta na 1,27 miliardy eur.

Ekonomiky střední a východní Evropy se vrátí k solidnímu růstu již v příštím roce. Silná pozice naší banky znamená, že můžeme a budeme podporovat ekonomiky našeho regionu na cestě k udržitelnější budoucnosti. Kromě financování je však potřeba přijmout i doprovodná strukturální opatření, jako je odstranění byrokratických překážek v přístupu k dotacím a pokrok při zavádění evropské unie kapitálových trhů, uvedl generální ředitel Erste Group Willi Cernko.

Objem úvěrů se v pololetí zvýšil o 1,4 procenta na 204,9 miliardy eur. Z toho jedna miliarda připadla na nové zelené úvěry. Objem vkladů narostl o 7,6 procenta na 241,1 miliardy eur.

Erste dokázala ve druhém čtvrtletí překonat odhady provozních výnosů i čistého zisku. Čisté úrokové výnosy i díky růstu úrokových sazeb v eurozóně vykázaly pokračování vzestupného trendu, řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Rostoucí úrokové výnosy vykázala i samotná spořitelna. V jejím případě mírně klesly čisté úrokové marže kvůli tlakům na financování depozit. Tento trend lze podle něj sledovat až na výjimky napříč celou skupinou. Erste posiluje výhled na čisté úrokové výnosy díky zvýšení sazeb v eurozóně, dodal.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.