Kolem 18:30 SELČ vykazovala ropa Brent pokles o téměř čtyři procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 69 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela zhruba 4,5 procenta a sestoupila pod 66 dolarů za barel.
OPEC nyní předpokládá, že globální poptávka po ropě se v letošním roce zvýší pouze o 2,03 milionu barelů denně, zatímco minulý měsíc letošní růst odhadoval na 2,11 milionu barelů denně. Odhad růstu poptávky v příštím roce kartel zhoršil na 1,74 milionu barelů denně z dříve předpokládaných 1,78 milionu barelů denně.
Za zhoršením výhledu stojí zejména Čína, kde poptávku po ropě podkopávají ekonomické problémy a přechod ke zdrojům energie šetrnějším k životnímu prostředí. Slábnoucí čínská poptávka je považována za hlavní negativní faktor pro ceny a řada obchodníků si začíná myslet, že pokles poptávky v Asii bude dlouhodobějším problémem, uvedl analytik Dennis Kissler ze společnosti BOK Financial Securities.
Zhoršující se vyhlídky pro poptávku komplikují kartelu OPEC a jeho spojencům snahy o zajištění rovnováhy na trhu. Skupina OPEC+, kterou tvoří OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, se minulý týden kvůli poklesu cen ropy dohodla na dvouměsíčním odkladu plánovaného zvýšení těžby.
OPEC měl dle plánu navýšit od října produkci o 180.000 barelů ropy denně, ovšem kvůli cenovému propadu toto navýšení o dva měsíce odložil. Ani tato zpráva však k růstu ceny nepomohla, a ukázala tak slabost celého trhu, uvedl Tyleček v komentáři poskytnutém ČTK. Existuje nemalý potenciál dalšího cenového propadu. V Česku se situace projeví poklesem cen pohonných hmot o jednu až dvě Kč do konce měsíce, pokud se situace na trhu s ropou výrazně nezmění a česká měna zůstane relativně silná. Sezónně bychom se měli dočkat vyššího poklesu cen benzinu, protože poptávka po něm obvykle klesá s počátkem podzimu výrazněji než v případě nafty, dodal.
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):