Banka Société Générale se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku

Paříž - Francouzský finanční ústav Société Générale, který v České republice vlastní Komerční banku, se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku. Výsledky rovněž překonaly očekávání analytiků díky nižším rezervám na ztrátové úvěry a řízení nákladů. Čistý zisk za duben až červen činil 900 milionů eur (21,6 miliardy Kč), zatímco ve stejném období loni firma vykázala ztrátu 1,5 miliardy eur. Oznámila to společnost v dnešním prohlášení.

Redaktor RN 03.08.2023 08:37:00 0x
Banka Société Générale se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku

Hodnocení

100%

Analytici očekávali v průměru zisk jen 670 milionů eur. Banka ve druhém čtvrtletí zvýšila rezervy na ztrátové úvěry o 166 milionů eur, zatímco trhy očekávaly, že tato částka bude činit až 430 milionů eur.

Výnosy se snížily o 8,9 procenta na 6,29 miliardy eur. Důvodem bylo hlavně snížení výnosů francouzské divize drobných bankovních služeb o 14 procent. Slabší byl ale i výkon investiční divize. Výnosy divize leasingu aut ALD naopak stouply o více než 17 procent díky akvizici konkurenční firmy LeasePlan.

Zisk francouzské divize drobných bankovních služeb se snížil o téměř polovinu. Marže francouzských bank snižují přísná pravidla pro poskytování hypoték v zemi, která omezují výši úrokové sazby. Stejně tak vláda stanovuje výši úrokové sazby u oblíbených spořících účtů. Pro banky je také problém postupné ukončování programu levných dlouhodobých úvěrů Evropskou centrální bankou.

Banka potvrdila svůj cíl na letošní rok. Nezmínila se ale o dlouhodobějších cílech, protože 18. září má současný ředitel Slawomir Krupa, který se ujal funkce v květnu, představit strategický plán. Krupa má za úkol oživit akcie banky po letech nevýrazných výkonů a po bolestivém odchodu z Ruska. Letošní rok označil Krupův předchůdce Frédéric Oudéa za rok přechodu.

Komerční banka dnes oznámila, že její čistý zisk v prvním pololetí meziročně klesl o 2,9 procenta na 8,1 miliardy korun. Celkové výnosy se snížily o 5,6 procenta na 18,1 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.