Aplikace sledující ceny potravin nesmí ohrozit malé obchodníky, míní Výborný

Brusel - Aplikace, která by měla sledovat průměrné ceny základních potravin, by podle českého ministra zemědělství Marka Výborného v žádném případě neměla ohrozit lokální producenty či malé obchodníky. Po jednání v Bruselu ČTK ministr řekl, že jeho úřad zvažuje vytvoření podobné aplikace po vzoru Řecka, kde díky tomu klesla cena potravin až o 18 procent. Právě o fungování této aplikace dnes český ministr na okraj jednání hovořil se svým řeckým protějškem.

Redaktor RN 20.11.2023 18:00:00 0x
Aplikace sledující ceny potravin nesmí ohrozit malé obchodníky, míní Výborný

Hodnocení

100%

Řecko se podle Výborného potýkalo s podobnými problémy jako má Česká republika, pokud jde o poměrně dramatický růst cen potravin. Dozvěděl jsem se, že aplikace, kterou Řekové vytvořili a která je součástí tlaku vůči obchodním řetězcům, měla pozitivní vliv na to, že ceny potravin poklesly, řekl český ministr. Dodal, že existenci podobné aplikace je třeba projednat na vládě, se zástupci prodejců i s mnoha dalšími představiteli z ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí. Takové jednání jej čeká za 14 dní, prozradil. Uvidíme, zda se nám v příštích měsících podaří pro Českou republiku najít nějaké řešení, dodal Výborný.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza nedávno prohlásil, že spuštění aplikace by mělo negativní dopady na tržby malých obchodů. Tomu chce ministr Výborný podle svých slov zabránit a právě Prouza by měl být na prosincovém jednání rovněž přítomen. Budeme hledat takové cesty, abychom v žádném případě neohrozili lokální, regionální producenty či malé obchodníky, dodal k tomu Výborný.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.