Analytici: Průmysl prochází recesí, kterou mírní silná výroba automobilů

Praha - Tuzemský průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Pokles zakázek podle nich naznačuje, že ve druhé polovině roku může výroba klesat. Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v červnu zpomalil na 0,9 procenta z květnových 1,4 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.

Redaktor RN 07.08.2023 10:09:00 1x
Analytici: Průmysl prochází recesí, kterou mírní silná výroba automobilů

Hodnocení

100%

Červnová čísla z průmyslu sice opět jako v květnu skončila nad odhadem trhu, stále však platí, že průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Zpomalování či pokles nových zakázek u řady průmyslových odvětví a velmi slabé předstihové indikátory z tuzemské ekonomiky, Německa či eurozóny však podle něj indikují další zpomalování průmyslu včetně automobilového průmyslu.

Za pozitivními celkovými čísly stojí automobilový průmysl, který dohání objednávky nabrané řadu měsíců zpátky, upozornil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Díky této tenčící zásobě starších zakázek může podle něj růst a táhnout celé odvětví do plusu a současně i vylepšuje výsledky českého exportu. Většina průmyslových oborů si proti květnu pohoršila a svoji produkci musela omezovat. Meziročně nižší výrobu zaznamenávají velké obory, jako je výroba plastů, kovů, stavebních materiálů a nepřekvapivě i chemie, podotkl.

Nadále očekáváme scénář, v němž tuzemská průmyslová výroba může přinejmenším v nejbližších měsících kolísat oběma směry, uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Průzkumy sentimentu ze zpracovatelského průmyslu dávají signál, že se pro nejbližší měsíce se ekonomika musí připravit na možnost opětovné slabosti oficiálních dat z tuzemského průmyslu, dodal.

Ve druhé polovině roku se zřejmě problémy průmyslu prohloubí, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Dosavadní klíčový tahoun produkce v podobě výroby aut ztratí podle něj kvůli vysoké základně na dynamice. Oživení v dalších, převážně klesajících odvětvích, je nepravděpodobné. Očekává, že produkce zůstane po většinu měsíců druhého pololetí v záporu, což stáhne i celoroční výsledek do lehkého minusu.

V reálném vyjádření se průmyslová výroba nachází přibližně čtyři procenta nad předpandemickou úrovní a chybí jí již jen kousek k překonání historického maxima z května roku 2019, vypočetl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Na druhou stranu za normálních okolností by od průmyslu za uplynulé tři roky doufal v oslnivější růst, ovšem v podmínkách pandemie střídané válkou je podle něj nutné očekávání poněkud snížit.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.