Analytici: Důvěra v ekonomiku naznačuje, že Česko už překonalo recesi

Praha - Dubnové zlepšení důvěry v ekonomiku naznačuje, že Česko překonalo recesi a vrací se k hospodářskému růst. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Zároveň ale varují před tím, že hospodářské oživení může signalizovat i posílení inflačních tlaků. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se důvěra v ekonomiku v dubnu zvýšila u podnikatelů i spotřebitelů, celkový index důvěry meziměsíčně vzrostl o 3,3 bodu na 97,2 bodu.

Redaktor RN 24.04.2023 09:36:00 1x
Analytici: Důvěra v ekonomiku naznačuje, že Česko už překonalo recesi

Hodnocení

100%

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče vyznívá dubnový průzkum optimisticky. Dubnový průzkum hlásí zlepšení důvěry napříč českou ekonomikou a podporují očekávání, že by se česká ekonomika po mezikvartální poklesech HDP v loňském druhém pololetí mohla v nejpozději v letošním druhém čtvrtletí vydat k mezikvartálnímu růstu HDP, uvedl. Pro budoucnost je ale podle něj potřeba počítat i s rizikem toho, že bude česká ekonomika čelit následkům slabšího hospodářského růstu v USA a v západní Evropě.

Podobně jako u spotřebitelů i u firem teď převládá pocit, že to nejhorší máme za sebou a největší šoky jsou překonány. Rozkolísanost dodavatelských řetězců, včetně těch zasažených ruskou invazí na Ukrajinu, se stabilizovala a přečkala se i zima a s ní spojené obavy z nedostatku plynu a cen energií. Pozitivně na očekávání firem působí i klesající, byť stále vysoká inflace nebo příznivý vývoj cen energií na komoditních trzích, míní ředitel strategického poradenství PwC Česká republika Jan Hadrava.

Očekávané zpomalení inflace vidí za zlepšením důvěry v ekonomiku také finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek. Po březnovém poklesu se nejvíce zvýšila důvěra spotřebitelů, teprve ovšem uvidíme, nakolik se projeví ve zpomalení poklesu maloobchodních tržeb, jež byly v ČR jedněmi z nejvýraznějších v EU. Celkově dnes zveřejněná čísla potvrzují naše předpoklady, že tuzemské hospodářství se po technické recesi vrátí do konce roku na růstovou trajektorii, uvedl.

Bohužel příliš přesvědčivě tentokrát nevyznívají inflační očekávání u firem. Ve službách a v průmyslu v posledním měsíci přesvědčení o potřebě zdražovat opět docela zesílilo, upozornil hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Stejného aspektu si všímá i hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Dubnové indikátory důvěry vyslaly poměrně silný signál, že ekonomická aktivita se vyvíjí příznivějším směrem, což bude spíše udržovat inflační tlaky zvýšené a bude podporovat argumenty ČNB pro mírný růst úrokových sazeb, uvedl. Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude o nastavení úrokových sazeb jednat příští týden, podle Seidlera by jednání nemuselo být tak jednoznačné, jako se dosud zdálo. Základní úroková sazba ČNB je od loňského června na sedmi procentech.

Důvěra v českou ekonomiku v dubnu opět stoupla. Meziměsíčně se zvýšila o 3,3 bodu na 97,2 bodu. Rostla i důvěra podnikatelů a spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli se v dubnu zvýšila ve všech odvětvích, nejvíce v průmyslu. Meziročně ale celková důvěra poklesla. Loni v dubnu činila 100,3.

Indikátor důvěry podnikatelů meziměsíčně vzrostl o 2,8 bodu na 98. Celková důvěra podnikatelů v ekonomiku podruhé za sebou vzrostla a přiblížila se svému dlouhodobému průměru, uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Přestože se sentiment mezi podnikateli postupně zlepšuje, mnohé pořád limituje nedostatečná poptávka, omezená dostupnost vybraných vstupů a v některých odvětvích také nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, doplnil. Jako další bariéry růstu podle něj podnikatelé uvádějí legislativu, vysoké konkurenční prostředí či obecnou nejistotu z aktuální geopolitické situace.

Mezi podnikateli v průmyslu meziměsíčně důvěra v ekonomiku vzrostla o 4,6 bodu na hodnotu dlouhodobého průměru. V obchodu se zvýšila 0,6 bodu na 100,2. U podnikatelů ve stavebnictví je oproti březnu o 1,2 bodu vyšší na celkových 101,4, ve vybraných službách o 1,5 na 95,3.

Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně zvýšila o 5,8 bodu na 92,9. Domácnosti se podle ČSÚ ve srovnání s březnem méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace a ve srovnání s předchozími 12 měsíci mírně lépe hodnotí vlastní finanční situaci. Snížil se i počet spotřebitelů očekávajících zhoršení v nadcházejících 12 měsících. Meziměsíčně se mírně snížil podíl respondentů, kteří se domnívají, že není vhodná doba k pořizování velkých nákupů. Dubnová data, podle kterých je důvěra domácností nejvyšší od října 2021, potvrzují zlepšující se sentiment spotřebitelů. Ani poměrně příznivá aktuální data však nezměnila fakt, že celková důvěra spotřebitelů stále zůstává výrazně pod svým dlouhodobým průměrem, uvedl ČSÚ.

Zdroj: ČSÚ

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.