Analytici: Ceny nemovitostí porostou každoročně o devět pct.

Mnichov (Německo) - Experti počítají v příštích letech s novým realitním boomem. Ceny nemovitostí podle nich porostou celosvětově příštích deset let každoročně o devět procent. Vyplývá to z ankety německého hospodářského institutu Ifo a Institutu pro švýcarskou hospodářskou politiku. Ve východní Evropě má být růst cen ještě vyšší.

Redaktor RN 01.08.2023 18:01:00 0x
Analytici: Ceny nemovitostí porostou každoročně o devět pct.

Hodnocení

100%

Růst cen nemovitostí je tažen spíše poptávkou než nabídkovými faktory,“ uvedl analytik Ifo Timo Wochner.

Oslovených 1405 expertů ze 133 zemí očekává, že vyšší životní úroveň a vyšší příjmy povedou v mnoha regionech světa ke zvýšené poptávce, ale také k touze po větším životním prostoru a k růstu populace. Svou roli sehraje i trend k častějšímu využívání práce z domova (home office).

Za růstem cen nemovitostí stojí podle 27 procent expertů nabídkové faktory, jako jsou omezené výrobní kapacity, vyšší ceny stavebních materiálů a nedostatek stavebních pozemků, uvedl Wochner. Měnovou politiku centrálních bank, inflaci a vládní politiku uvádí jako hnací síly očekávaného růstu cen 12 procent dotázaných.

Růst cen nemovitostí v západní Evropě (6,4 procenta) a Severní Americe (7,7 procenta) podle ekonomů pravděpodobně zůstane pod celosvětovým průměrem. Výrazně vyšší tempa růstu se očekávají v jižní a východní Evropě (18,4 a 14,9 procenta). Ještě více by ceny nemovitostí podle ekonomů mohly vzrůst zejména v jižní a západní Asii (25,1 a 22,4 procenta) a ve Střední Americe (24,4 procenta).

Anketa pracovala s nominálními hodnotami, tedy hodnotami neočištěnými o inflaci. Skutečné tempo růstu bude nižší, řekl výzkumník Ifo Philipp Heil.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.