Růst cen nemovitostí je tažen spíše poptávkou než nabídkovými faktory,“ uvedl analytik Ifo Timo Wochner.
Oslovených 1405 expertů ze 133 zemí očekává, že vyšší životní úroveň a vyšší příjmy povedou v mnoha regionech světa ke zvýšené poptávce, ale také k touze po větším životním prostoru a k růstu populace. Svou roli sehraje i trend k častějšímu využívání práce z domova (home office).
Za růstem cen nemovitostí stojí podle 27 procent expertů nabídkové faktory, jako jsou omezené výrobní kapacity, vyšší ceny stavebních materiálů a nedostatek stavebních pozemků, uvedl Wochner. Měnovou politiku centrálních bank, inflaci a vládní politiku uvádí jako hnací síly očekávaného růstu cen 12 procent dotázaných.
Růst cen nemovitostí v západní Evropě (6,4 procenta) a Severní Americe (7,7 procenta) podle ekonomů pravděpodobně zůstane pod celosvětovým průměrem. Výrazně vyšší tempa růstu se očekávají v jižní a východní Evropě (18,4 a 14,9 procenta). Ještě více by ceny nemovitostí podle ekonomů mohly vzrůst zejména v jižní a západní Asii (25,1 a 22,4 procenta) a ve Střední Americe (24,4 procenta).
Anketa pracovala s nominálními hodnotami, tedy hodnotami neočištěnými o inflaci. Skutečné tempo růstu bude nižší, řekl výzkumník Ifo Philipp Heil.