Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila růst na 2,4 procenta

Washington/New York - Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila růst na 2,4 procenta z dvouprocentního tempa v prvním čtvrtletí. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedlo americké ministerstvo obchodu. Je to překvapivý výsledek, analytici očekávali naopak zpomalení tempa. Většinou růst odhadovali na 1,8 procenta.

Redaktor RN 27.07.2023 15:07:00 0x
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila růst na 2,4 procenta

Hodnocení

100%

Americká centrální banka (Fed) ve snaze bojovat s inflací více než rok zvyšovala základní úrokové sazby. Tento týden zvýšila základní úrok do pásma 5,25 až 5,50 procenta, což je maximum za 22 let. Růst za druhé čtvrtletí tak naznačuje, že ekonomika vyšším nákladům na úvěry odolává.

Tempo růstu výdajů spotřebitelů nicméně polevilo na 1,6 procenta z ročního tempa 4,2 procenta v prvním čtvrtletí. To je zřejmě právě dopad vyšších úrokových sazeb, uvedla agentura AP. Tempo růstu firemních investic, stejně jako výdajů státních i místních vlád, ale zrychlilo.

Soustavné zvyšování úrokových sazeb už si vybralo daň v podobě vysokých nákladů na úvěry. To se promítá do širší ekonomiky, protože firmám se prodražuje financování a také spotřebitelé mají dražší úvěry, včetně hypoték nebo pojištění auta.

K překvapivě silnému hospodářskému růstu ve druhém čtvrtletí přispěl také odolný trh práce, díky čemuž lidé nadále utrácejí. Pokud i firmy budou ochotny dál investovat alespoň dosavadním tempem, pak je podle analytiků pravděpodobné, že se americká ekonomika vyhne recesi.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.