Akcie ve světě letos zpevňují, americký index S&P 500 posílil o pětinu

Praha - Akcie na světových trzích od začátku roku většinou zpevňují. Nejsledovanější americký index S&P 500 si do konce července připsal 20 procent, index akcií technologických firem Nasdaq Composite pak více než 38 procent. Index akcií z eurozóny Euro STOXX 50 se zhodnotil o více než 16 procent. Řada evropských akciových indexů dosáhla maxima, dařilo se hlavně technologickým firmám, vyplývá ze statistik.

Redaktor RN 01.08.2023 12:30:00 0x
Akcie ve světě letos zpevňují, americký index S&P 500 posílil o pětinu

Hodnocení

100%

Americké akcie navázaly v červenci na růst z předchozích měsíců, a od začátku roku tak trhy provází býčí nálada, uvedl analytik společnosti Portu Marek Pokorný. Jako býčí trh se označuje takový, na kterém ceny delší dobu zpevňují. Oba nejsledovanější americké indexy tak pomalu míří ke svým maximům, kterých dosáhly na přelomu roků 2021 a 2022. Proti nim jsou indexy stále ještě o čtyři až pět procent níže, dodal Pokorný.

Za růstem z letošního roku stojí podle něj především znovu probuzené nadšení z technologických akcií, a to především těch, které určitým způsobem pracují s umělou inteligencí (AI).

Akcie Microsoftu mají letos k dobru asi 40 procent, doplnil analytik XTB Štěpán Hájek. Jedním z nejbezpečnějších titulů do každého počasí jsou podle něj akcie společnosti Apple, které od začátku roku zpevnily o 57 procent. Nejziskovější akcií je společnost Nvidia s růstem o více než 226 procent. V Evropě byl lídrem z hlediska zhodnocení výrobce luxusního zboží LVMH, jehož akcie si připsaly více než 21 procent.

Pozitivní nálada vládne rovněž akciovým trhů v Evropě. Index Euro Stoxx se dostal na úroveň, kde byl naposledy v roce 2007, tedy před globální finanční krizí. Skvěle se zatím letos daří německým akciím. Tamní index DAX 40 překonal svá maxima a od začátku roku zpevnil téměř o 17 procent. Daleko za svými protějšky však zůstává britský index FTSE 100, který si od začátku roku připsal necelá dvě procenta, upozornil Pokorný.

Skvěle se zatím v letošním roce daří japonským akciím. Hlavní akciový index Nikkei 225 v Tokiu vzrostl od začátku roku o 29 procent, je tak nejvýše za posledních 33 let. Nedaří se v tomto roce naopak akciím čínských společností. Hongkongský index Hang Seng od začátku roku ztrácí 0,3 procenta. Investory letos zklamalo hlavně pomalé zotavování z pandemie, podotkl Pokorný.

Hájek připomněl, že finský index OMX Helsinki 25 od začátku roku odepisuje přes deset procent. Zklamaly výsledky a očekávání poklesu ziskovosti několika hlavních tahounů včetně Nokie. Nedařilo se ani kolumbijskému indexu COLCAP, který ztratil 7,66 procenta.

I ve Spojených státech je ale řada akcií, které klesly. Například akcie společnosti Moderna, která je výrobcem vakcíny na covid-19, od začátku roku ztrácejí přes 34 procent. Pod tlakem jsou také akcie Pfizeru, které odepisují přes 29 procent, uzavřel Hájek.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.