Zlatou cenu OSA za celoživotní přínos obdržel skladatel Jan Slabák

Praha - Hudební skladatel a zakladatel dechového orchestru Moravanka Jan Slabák dnes obdržel Zlatou cenu Ochranného svazu autorského (OSA) za celoživotní přínos. Sošku pro nejúspěšnějšího skladatele a textaře populární hudby a současně pro nejúspěšnějšího streamovaného autora si odnesl rapper Călin Panfili vystupující pod jménem Calin. Hudebník moldavského původu stojí společně s Davidem Kopeckým autorsky také za vítěznou populární skladbou roku, kterou se stala píseň Hannah Montana. Do Zlatého fondu OSA byl zapsán hudební skladatel a textař Karel Vacek (in memoriam) a skladba Stín katedrál, jejímiž autory jsou Karel Svoboda a Ivo Fischer. Ceny ve 14 kategoriích dnes pořadatelé rozdali v pražském kulturním prostoru scéně Archa+.

Redaktor RN 10.06.2024 21:45:00 1x
Zlatou cenu OSA za celoživotní přínos obdržel skladatel Jan Slabák

Hodnocení

100%

Úspěšné hudební skladatele, textaře a nakladatele OSA ocenil podevatenácté. Ocenění vychází přímo ze statistik OSA. Podle pravidel zahrnují skladby a autory, kteří poprvé v posledních dvou letech zaznamenali mimořádný úspěch ve vysílání rozhlasu a televize, v koncertním provedení, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích hudby, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA. Jediné kategorie, které nejsou uděleny na základě dat, ale rozhodnutím dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby. Tu získal sbormistr a profesor na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze Jiří Chvála.

Ve vážné hudbě se dařilo hudebnímu skladateli Janu Valtovi, který se stal nejúspěšnějším skladatelem roku, a současně jeho skladba Kingdom Come: Deliverance – suite for choir and orchestra zvítězila v kategorii Vážná skladba roku. Nejúspěšnějším autorem v zahraničí se stal Theodor Vachler. Ocenění pro nejúspěšnějšího nakladatele získala společnost A-Tempo Verlag.

Nejúspěšnější autorkou do 35 let ve vážné hudbě pořadatelé vyhlásili Darju Kukal Moisejevovou. V populární hudbě uspěl producent Daniel Suchánek známý jako ÜBeatz. Vítězové kategorií obdrželi kromě skleněné sošky také šek v hodnotě 50.000 korun, který OSA každoročně věnuje úspěšným mladým autorům.

Během večera, jehož tématem byl český folklor jako zdroj inspirace pro hudební tvorbu, vystoupila formace Hrubá Hudba. Jejími hosty byli Dan Bárta, Václav Dufek, Gabriela Eibenová, Adam Viktora, Ondřej Havelka, Katarzia, Kato a Kamila Tomšejová.

OSA je sdružením skladatelů, textařů, hudebních vydavatelů a jiných nositelů práv, například dědiců. Spravuje autorská majetková práva k hudebním dílům. Předloni svaz inkasoval 1,45 miliardy korun, meziročně o 137 milionů korun více. V částce jsou i autorské odměny pro další kolektivní správce DILIA, OOA-S, Intergram a OAZA. K 31. prosinci 2022 svaz smluvně zastupoval 11.005 nositelů práv, z toho 7864 žijících autorů, 2974 dědiců a 167 nakladatelů. Údaje za minulý rok zatím nesdělil.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.