Živě: Pavel se dnes v Praze setká s mosambickým prezidentem Nyusim

Praha - Prezident Petr Pavel se dnes v Praze setká se svým mosambickým protějškem Filipem Nyusim. Hlavním cílem má být pomoci restartovat vztahy s africkými zeměmi, sdělila minulý týden mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Hovořit by hlavy států měly o současné bezpečnostní situaci, zejména ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině. S mosambickým prezidentem do ČR dorazí i jeho žena Isaura Nyusiová.

Redaktor RN 07.08.2023 00:11:00 0x
Živě: Pavel se dnes v Praze setká s mosambickým prezidentem Nyusim

Hodnocení

100%

Nyusi je v čele Mosambiku od roku 2015. Vazby má i přímo na Českou republiku, neboť v letech 1985 až 1990 studoval strojní inženýrství na brněnské vysoké škole. Ještě před večerním jednáním s Pavlem prezident Mosambiku navštíví firmu Aero Vodochody a také absolvuje prezentaci výrobků České zbrojovky.

Pavel chce Nyusimu mimo jiné představit český pohled na invazi na Ukrajinu, protože africké státy hrají v mezinárodní diplomacii důležitou roli. Mosambik je jedním z nestálých členů Rady bezpečnosti OSN. Prezidenti proberou také ekonomické otázky. Na vývozu do Mosambiku se podle Hradu mohou podílet například zbrojní nebo zdravotnické firmy, potenciál je i v zemědělství či pivovarnictví. Z africké země se do ČR dovážejí zejména nerostné suroviny.

Program v ČR Nyusimu pokračuje i v úterý. Nejprve se v Praze setká s vicepremiérem a ministrem vnitra Vítem Rakušan (STAN), poté s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a poobědvá s prvním místopředsedou Senátu Jiřím Drahošem (za STAN) a dalšími senátory.

Poté se Nyusi přesune do Brna, kde navštíví Univerzitu obrany, jednat bude na jihomoravském krajském úřadě i s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS). Návštěvu zakončí podvečerní procházkou historickým centrem.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.