Za slova o zabíjení pacientů s covidem v nemocnici soud snížil podmíněný trest

Plzeň - Pavlu Hlávkovi, obžalovanému za slova o zabíjení pacientů s covidem ve fakultní nemocnici v Plzni, odvolací soud o půl roku zkrátil podmíněný trest. Pětašedesátiletému Hlávkovi letos okresní soud vyměřil trest 2,5 roku se stejně dlouhou zkušební dobou za šíření poplašné zprávy a za pomluvu a uložil mu povinnost omluvit se veřejně ve sdělovacím prostředku nemocnici a písemně přednostovi první interní kliniky Martinu Matějovičovi. Odvolací soud mu dnes trest zkrátil na nejnižší možnou výměru dva roky, zkušební lhůtu a povinnost omluvy ponechal.

Redaktor RN 08.08.2023 13:55:00 1x
Za slova o zabíjení pacientů s covidem v nemocnici soud snížil podmíněný trest

Hodnocení

100%

Před soudem stanul Hlávka za svá předloňská slova o tom, že FN nechává zemřít pacienty s covidem, když jim nechce podávat přípravky ivermektin a isoprinosin. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Omluvit se musí starobní důchodce Hlávka ode dneška do měsíce. Pokud by se neomluvil, hrozí mu, že by mohl trest vykonat jako nepodmíněný, upozornil předseda odvolacího senátu Pravoslav Polák. Jeden z Hlávkových obhájců Jindřich Rajchl novinářům po odchodu ze soudní síně řekl, že předpokládá, že bude podávat dovolání.

Jednání provázela zvýšená bezpečnostní opatření. V soudní budově a před jednací místností byl zvýšený počet příslušníků justiční stráže a také policisté. Do menší jednací síně se vydávaly vstupenky pro novináře a pro veřejnost. Dovnitř se dostalo osm lidí z veřejnosti a sedm novinářů. Vynesení rozsudku se obešlo bez incidentů či hlasitých projevů veřejnosti.

Krajský soud o případu rozhodoval podruhé. Hlávku nejdřív loni okresní soud zprostil obžaloby, krajský soud ale rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání, které pak skončilo vynesením podmíněného trestu.

Hlávka se zpovídá kvůli videu, které předloni tajně natočil na covidovém oddělení FN. Domáhal se toho, aby lékaři ivermektin okamžitě podali jeho umírající matce nakažené covidem. Přípravek do nemocnice přinesl. Zdravotníci mu ale mimo jiné vysvětlovali, že ženě akutně selhávají ledviny a má další vážné komplikace a v takovém případě ho nelze podat. Více než tříhodinový záznam své návštěvy s komentářem pak Hlávka umístil na svou internetovou platformu Svobodný vysílač. Protože se jednání dopustil za nouzového stavu, hrozilo mu až osmileté vězení.

Zdravotníci ho pustili za umírající matkou v době vrcholící pandemie, aby se s ní rozloučil. Na oddělení natáčel videa zdravotníků, své matky, která už téměř nekomunikovala, ale i dalších pacientů. Své matce i pacientkám na covidovém pokoji říkal, že je lékaři nechají všechny zemřít, že existuje vyzkoušený lék, který by jim mohl pomoci, ale že jim ho nemocnice nedá a všechny tam tak zabije. Mimo jiné uvedl, že nemocnice nechává umírat starší covidové pacienty a provádí tak důchodovou reformu.

Žena dva dny po synově návštěvě zemřela. Den na to Hlávka zveřejnil video, které na jeho platformě během tří dní vidělo téměř 50.000 lidí. Odvolací soud připustil, že Hlávka byl ve stresové situaci, kdy mu umírala matka. Pokud ale ve videu uvedl, že v nemocnici dochází k zabíjení lidí, že tam raději nechají lidi umřít, může být jeho vyjadřování bráno až jako osočování nemocnice z hromadné vraždy, upozornil odvolací senát.

Obhajoba se snažila soud přesvědčit, že video na platformě sledovali jen lidé s podobným smýšlením jako má Hlávka, a že u nich by tedy jeho tvrzení paniku nezpůsobilo. Soud ale dospěl k názoru, že video bylo dále sdílené a veřejně dostupné, mohl ho vidět kdokoliv a mohlo přivodit paniku i v delším časovém horizontu, mohlo vést k tomu, že někteří lidé by odmítli do nemocnice nastoupit v obavách, že je tam nechají zemřít.

Lék s účinnou látkou ivermektin je schválený pro lidské pacienty zejména pro léčbu kožního svrabu a pro zvířata proti střevním parazitům. Jeho přínos při onemocnění covidem-19 se ale podle vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv nikdy neprokázal.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.