Z Opavska byla zachycena před Sluncem Mezinárodní vesmírná stanice

Opava - Z Uhlířova u Opavy se podařilo v sobotu zachytit Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) před Sluncem. Tento jev nyní díky dobrým podmínkám mohou pozorovat nejen odborníci, ale o fotografii se mohou pokusit i nadšenci. ČTK to dnes sdělil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Redaktor RN 04.06.2023 12:31:00 1x
Z Opavska byla zachycena před Sluncem Mezinárodní vesmírná stanice

Hodnocení

100%

S blížícím se letním slunovratem, který nastane 21. června, se Slunce dostává v poledních hodinách velmi vysoko, více jak 60 stupňů nad obzor. S tímto faktem souvisí i možnost zachytit tmavou siluetu Mezinárodní vesmírné stanice před naší mateřskou hvězdou. Jak Slunce vystoupá nejvýše, v případě pozorování přeletu se ISS před něj promítá v nejmenší možné vzdálenosti, méně jak 500 kilometrů od nás, a úhlově je proto největší. Zachytit přelet kosmické stanice tak mohou nadšenci ve správný čas a na správném místě i na menší teleobjektivy přes bezpečný filtr, uvedl Horálek.

Připomněl, že Mezinárodní vesmírná stanice má rozpětí 108 metrů a obíhá asi 400 kilometrů nad zemským povrchem. Aby ISS stále setrvávala na své orbitě a nespadla na Zemi či naopak neuletěla do hlubokého vesmíru, musí se pohybovat specifickou rychlostí, takzvanou první kosmickou, která činí v jejím případě 7,66 kilometru za sekundu. Při takové rychlosti ISS oběhne Zemi jednou za přibližně 90 minut, uvedl Horálek. Právě tento fakt je podle něj komplikací pro fotografy, protože zaznamenat stanici za rychlého letu je obtížné.

Jako jedna z cest se přitom nabízí velmi populární metoda dostat se do předem vypočteného místa a zaznamenat její siluetu před jasným slunečním diskem. Pokud ale chceme kosmickou stanici vyfotografovat před Sluncem úhlově největší, musíme ji zaznamenávat v době maximální výšky Slunce i ISS nad obzorem a v té době je samozřejmě stanice úhlově nejrychlejší. Takový přelet trvá méně jak jednu sekundu, řekl Horálek, kterému se v sobotu podařilo stanici takto zachytit, když samotný přelet trval pouhých 0,73 sekundy.

Na pozorování postačil pevný stativ, teleobjektiv, v tomto případě o ohniskové vzdálenosti 1,1 metru, a aparát s vysokofrekvenční závěrkou. Díky přízni počasí se celý úkaz podařilo zachytit velmi úspěšně, a to proti Slunci, na němž je v těchto měsících také mnoho slunečních skvrn kvůli jeho vzrůstající aktivitě, uvedl Horálek.

Doplnil, že podobné pozorování si může v následujících týdnech zkusit každý, kdo disponuje alespoň 400milimetrovým objektivem. K úspěšnému záznamu je dále zapotřebí pevný stativ, kabelová spoušť a také vhodný sluneční filtr, uvedl Horálek. Více informací o zachycení stanice před Sluncem včetně návodu, jak se fotografové mohou o podobný záznam pokusit, najdou zájemci webových stránkách Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.