Vystrčil obdržel od tchaj-wanského ministra darem tričko - Já jsem Tchajwanec

Praha - Tričko se svým portrétem a nápisem "Já jsem Tchajwanec" v Praze jako dar obdržel předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS) od ministra tchajwanské Národní rozvojové rady Kung Ming-sina. Nápis odráží Vystrčilova slova z jeho návštěvy Tchaj-wanu v roce 2020, kdy parafrázoval výrok amerického prezidenta Johna Kennedyho "Ich bin ein Berliner" a tamním poslanců česky i mandarínsky řekl "Já jsem Tchajwanec".

Redaktor RN 25.07.2023 12:03:00 0x
Vystrčil obdržel od tchaj-wanského ministra darem tričko - Já jsem Tchajwanec

Hodnocení

100%

Tchajwanský ministr naopak od předsedy Senátu obdržel darem skleněného zajíce. Vystrčil to vysvětlil tím, že tchajwanský ministr je podle čínského horoskopu narozen ve znamení zajíce a zároveň letošní lunární rok je rovněž ve znamení zajíce. Zajíc je v čínské mytologii zosobněním klidu, vyrovnanosti a intuice, ale také nerozhodnosti a tajemnosti. Jako takový přeje rodinným vztahům a rozvíjení zálib, má nadání pro tvořivou činnost, stranou ale nenechává ani odpočinek.

Tričko jako dar obdržel při své nedávné návštěvě Prahy také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dala mu ho předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Byl na něm text v angličtině, podle kterého je Rusko teroristický stát. Vystrčil tehdy Zelenskému daroval symbolický klíč od Senátu.

S tchajwanským ministrem se dnes Vystrčil sešel asi na hodinovém jednání. Setkání se zúčastnili také další členové vedení Senátu a někteří další senátoři. V pondělí se s ním setkala i Pekarová Adamová.

Podle tiskové tajemnice Senátu Lady Faldynové se dnešní jednání týkalo například podpory ekonomické a investiční spolupráce včetně odstraňování případných byrokratických překážek. Dalším z témat byla spolupráce ve vzdělávání a výzkumu nebo strategické vize v životním prostředí, například mobilita studentů v klíčových technologiích nebo praxe v boji s dezinformacemi.

Česko se podobně jako většina států v otázce Tchaj-wanu drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. V posledních letech ale zintenzivnilo svou podporu Tchaj-wanu. Ostrov v minulosti navštívilo několik českých politiků včetně Vystrčila a Pekarové Adamové. Vystrčil tak učinil i přes silný nesouhlas Číny, tehdejšího prezidenta Miloše Zemana i expremiéra Andreje Babiše (ANO). Stal se prvním předsedou některého ze Senátů, který za poslední více než čtyři desítky let vystoupil v tchajwanském parlamentu.

.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.