Výročí úmrtí stavitele Santiniho při Noci kostelů připomněli v Rajhradě

Brno - Speciálním programem dnes večer připomněli výročí 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho-Aichela v klášterním kostele sv. Petra a Pavla v Rajhradě na Brněnsku. Ten je spolu s hřbitovním kostelíkem Povýšení sv. Kříže právě dílem slavného barokního architekta italského původu. Benediktini letos také poprvé k Noci kostelů připravili i kulturní program, akce se účastní podruhé.

Redaktor RN 02.06.2023 19:42:00 2x
Výročí úmrtí stavitele Santiniho při Noci kostelů připomněli v Rajhradě

Hodnocení

100%

Toto je sice teprve druhá Noc kostelů, kdy náš chrám otvíráme, ale pravidelně se účastníme muzejní noci. V minulých letech se obě akce konaly poměrně blízko od sebe, proto jsme možnost otevřít kostel při Noci kostelů nevyužívali. Letos se ale už podruhé stalo, že je mezi oběma akcemi větší odstup, a to nám vyhovuje, řekl ČTK bratr Heřman František Řezáč z benediktinského řádu.

Upozornil, že Santiniho stavba je pro veřejnost dostupná i v běžných dnech, v zimě se ale zavírá už v 17:00, v letním období pak v 19:30. Kdo se chce přijít pomodlit, přijde. A stejně je to i s Nocí kostelů, nevyhlížíme žádné davy, návštěvníci se budou spíš počítat na desítky než na stovky, ale kdo bude chtít přijít, přijde, doplnil řeholník. Kostel se dnes uzavře ve 22:00.

Noc kostelů v Rajradském opatském chrámu také poprvé nabídla program. Jeden ze členů řádu tu lidem od 18:00 vyprávěl o možnostech vstupu do řádu a o tom, jak to chodí v každodenním životě, od 20:00 byl připravený divadelní rozhovor mezi proboštem Antonem Pirmem a architektem Santinim právě o stavbě rajhradského klášterního kostela.

Na území brněnské diecéze, kam spadá i část Vysočiny, se do Noci kostelů letos zapojilo 212 kostelů, kaplí, modliteben, sborů a duchovních center. Celkem tato místa připravila 1000 různých programů. Od komentovaných prohlídek přes divadelní, hudební nebo taneční vystoupení až po besedy a workshopy. Kromě výročí úmrtí Santiniho-Aichela připomínají některé programy také 550 let od narození a 480 od úmrtí Mikuláše Koperníka. V centru Brna se mimořádně otevírají kostely sv. Maří Magdaleny v Masarykově ulici a kostel sv. Jakuba na stejnojmenném náměstí. Oba se nyní rekonstruují.

ska gcm

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.