Výpočet nových penzí má být po reformě nižší

Praha - Výpočet nových penzí by měl být po reformě nižší. Při stanovení výše důchodu by se měla započítávat menší část z výdělku než dnes, méně by se mohly zohledňovat i odpracované roky. Jednal o tom dnes poradní důchodový tým ministra práce. Na vzorci se zatím neshodl. Novinářům to po jednání řekla náměstkyně ministra práce Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Redaktor RN 08.06.2023 18:21:00 2x
Výpočet nových penzí má být po reformě nižší

Hodnocení

100%

Pro stanovení výše penze hraje roli jen část výdělku. Do 44 procent průměrné mzdy se započítá celá částka. Nad tuto hranici do čtyřnásobku průměrné mzdy se pak zohlední 26 procent, nad čtyřnásobek pak nic. Pro letošek jsou tyto redukční hranice na 17.743 korunách a 161.296 korunách. Ze stanoveného příjmu za odpracovaný rok se pak bere 1,5 procenta. Podle plánu by započítávaná část příjmu do první hranice a podíl z výdělku měly klesnout. Cílem je snížit výdaje systému penzí a zmírnit propad do dluhů. Jelínková nechtěla zatím parametry přiblížit.

Podle dřívějších informací, které novináři od vedení ministerstva práce dostali, by se změny měly provést mezi roky 2026 a 2035. Plně započítávaná částka do první příjmové hranice by se měla snižovat každý rok o procento. Po deseti letech by se tedy mělo zohledňovat 90 procent výdělku. Z částky za odpracovaný rok by se pak místo 1,5 procenta mělo brát 1,45 procenta.

Ještě nebylo hlasováno, kdo se ke které cestě přiklání. Bavili jsme se spíš o tom, jaké cesty vedou ke stanovenému cíli. To, že k nějakým změnám musí dojít, na tom se shodneme, uvedla Jelínková. Podle ní se o přesném nastavení jedná.

Podle odhadů by se bez úprav průměrný nový důchod díky růstu výdělků v Česku a postupnému odsouvání důchodového věku zvedl za desetiletí o 12.000 korun. Podle návrhu by se každý další rok mělo do nové penze započítat o 150 až o 200 korun méně. Pokud by ke snižování došlo, tak pořád by důchody (nové v průměru) rostly zhruba o 10.000 korun, podotkla Jelínková. Podle ní od zástupců opozice v poradním týmu zásadní výhrady nezazněly.

Podle podkladů resortu práce by snížení nových penzí zmírnilo propad důchodového systému v budoucích letech celkem o jedno procento HDP. V dnešní částce je to kolem 70 miliard korun.

Snížení započítávaného výdělku posiluje solidaritu a oslabuje zásluhovost. Podle expertů patří český důchodový systém přitom k nejsolidárnějším. Penze lidí s vysokými a nižšími příjmy se příliš neliší. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) novinářům před nedávnem řekl, že se jeho úřad v návrhu snaží rovnováhu mezi zásluhovostí a solidaritou zachovat. Podotkl, že v Česku je možné si už léta spořit na stáří se státním příspěvkem a tyto úspory by měly začít sloužit k pokrytí části penze.

Důchodový tým by se měl znovu sejít nejspíš v září. Podle Jelínkové ministerstvo předloží další analýzy. Šéf resortu už dřív oznámil, že by návrh novel s reformními změnami penzí chtěl předložit na podzim. Nová pravidla by se pak měla zavádět postupně od roku 2025.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.