VSZ Olomouc prověřuje kauzu bitcoinů kvůli podezření ze tří trestných činů

Olomouc - Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci prověřuje kauzu související s darem bitcoinů ministerstvu spravedlnosti pro podezření ze tří trestných činů včetně zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti. Případ policisté prověřují také pro podezření ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Informoval o tom dnes olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun na stránkách VSZ, které případ dozoruje.

Redaktor RN 30.05.2025 14:20:00 2x
VSZ Olomouc prověřuje kauzu bitcoinů kvůli podezření ze tří trestných činů

Hodnocení

100%

Prověřování je aktuálně vedeno pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti a dále pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Trestní řízení částečně souvisí s darováním bitcoinů fyzickou osobou ministerstvu spravedlnosti, uvedl Dragoun s tím, že další informace s ohledem na neveřejný charakter přípravného řízení nebude VSZ poskytovat.

Případem se zabývají detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ). Podle médií daroval ministerstvu kryptoměnu Tomáš Jiřikovský, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Provozoval on-line tržiště pro prodej drog. V roce 2021 byl propuštěn z vězení.

V případě zneužití pravomoci úřední osoby hrozí pachateli pět až 12 let vězení, a to kvůli podezření, že činem opatřil sobě nebo jinému prospěch velkého rozsahu. U legalizace výnosů je v tomto případě sazba tři až deset let, a to rovněž s ohledem na prospěch velkého rozsahu. U nedovolené výroby drog je sazba podle uvedené právní kvalifikace deset až 18 let, zjistila ČTK.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve čtvrtek novinářům řekl, že v březnu dostal nabídku na získání 30 procent bitcoinů z peněženky, kterou policie odsouzenému zabavila a po propuštění z věznice vrátila. Nic nelegálního ani neetického na přijetí bitcoinů nevidí, soudy podle něj neprokázaly, že kryptoměna pocházela z trestné činnosti. Pokud by k takovému závěru dospěly v budoucnu, finanční prostředky by stejně zabavily a odvedly do státního rozpočtu, uvedl Blažek. O důvodech, proč odsouzený bitcoiny státu daroval, nechtěl Blažek spekulovat.

Deník N však uvedl, že podle policie dorazily bitcoiny ministerstvu spravedlnosti přímo ze zdroje spojeného s on-line tržištěm, kde se prodávaly tvrdé drogy či nelegální zbraně. Deník N přitom cituje ze záznamu vyšetřovatelů z NCOZ. Podle webu Seznam Zprávy se policie snaží kryptoměnu bitcoin prodanou v aukcích ministerstvem spravedlnosti za skoro miliardu korun zmrazit. Důvodem je podezření na praní peněz ze zločinu. Ministerstvo spravedlnosti získané bitcoiny v posledních měsících prodávalo soukromým investorům.

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.