Ve zlínské nemocnici přibývá pacientů, kteří se zranili na elektrokoloběžce

Zlín - V Krajské nemocnici T. Bati ve (KNTB) ve Zlíně přibývá pacientů, kteří se zranili při jízdě na elektrokoloběžkách. Víc je i závažnějších úrazů, končí na urgentním příjmu, traumatologii a někdy i jednotce intenzivní péče nebo anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO), sdělila dnes ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Redaktor RN 31.07.2023 10:12:00 0x
Ve zlínské nemocnici přibývá pacientů, kteří se zranili na elektrokoloběžce

Hodnocení

100%

S větší dostupností sdílených koloběžek přibývá i těch, kteří je používají v případě nenadálé potřeby někam se přesunout. Často bez jakýchkoliv zkušeností, vybavení a s alkoholem v krvi, uvedla mluvčí.

Zdravotníci na traumatologii KNTB ošetřují poraněné koloběžkáře každý týden. Často jde o zlomeniny končetin, někdy jsou však zranění vážnější. Stává se čím dál častěji, že si lidé, kteří se vracejí z nějakého večírku, vezmou elektrokoloběžku, aniž by měli potřebné vybavení, tedy především přilbu. Pod vlivem alkoholu pak přecení své schopnosti, jedou příliš rychle, a to už je jen kousek k nějaké nehodě, uvedl primář traumatologického oddělení Petr Menšík. U vážných případů jde například o poranění hlavy, pánve nebo páteře a pacienti končí na jednotkách intenzivní péče nebo ARO.

Od začátku roku jsme měli na oddělení šest takových pacientů. Někteří měli zlomená žebra, poraněnou hlavu nebo i natrženou slezinu. U posledního případu jel z kopce na elektrokoloběžce muž pod vlivem alkoholu, nezvládl to a skončil u nás s pohmožděnými plícemi, uvedl primář ARO Tomáš Gabrhelík.

Lékaři doporučují lidem, kteří používají elektrokoloběžky, řádné vybavení, hlavně přilbu. Jízdu by měli přizpůsobit svým zkušenostem a povrchu, po kterém jedou, a nejezdit pod vlivem alkoholu.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.