Ve Zlíně začal filmový festival, nabídne 295 snímků z 50 zemí

Zlín - Ve Zlíně dnes začal mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Letošní 63. ročník nabídne 295 filmů z 50 zemí, včetně světových premiér. Festival je přístupný veřejnosti, dopoledne nabízí projekce pro školy. Pro velký zájem ze strany místních i mimozlínských škol jsme letos přidali ve Zlíně další projekční místo, kterým se stala aula zlínské univerzity v Mostní ulici, řekla dnes na úvodní tiskové konferenci výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová. Festival potrvá do 7. června, je největší a nejstarší svého druhu na světě.

Redaktor RN 01.06.2023 10:11:00 1x
Ve Zlíně začal filmový festival, nabídne 295 snímků z 50 zemí

Hodnocení

100%

Kapacita dopoledních projekcí je v tuto chvíli naplněna z 85 procent a podobně je tomu i v případě dopoledních filmových workshopů. Proti loňskému roku se mírně zvyšuje také počet mimozlínských škol, které se chystají na festival na jednodenní školní výlet. Letos jich k nám zamíří 38, nejvzdálenější jsou například z Litomyšle nebo Čáslavi, uvedla Záhorová. Návštěvníky z regionu také o víkendu na festival dovezou dva páry bezplatných autobusů. Akreditovaných hostů bylo před začátkem festivalu 2214, podobně jako loni. Kapacity všech ubytovacích zařízení ve městě, které jsme měli pro naše potřeby rezervovány, jsou v tuto chvíli zcela vyčerpány. A stejně jsou na tom i zbývající volné kapacity ve Zlíně a okolí, uvedla Záhorová.

Zlín Film Festival nabídne snímky z evropských zemí, jako jsou Německo, Finsko či Francie. Zastoupeny jsou však i exotické krajiny, jako je Peru, Katar či Nikaragua, uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Silná je účast kanadských a norských filmů. Kanadský snímek Billie Blue je dnešním večerním zahajovacím snímkem, uveden bude ve světové premiéře.

Dopoledním zahajovacím snímkem pro dětské diváky pořadatelé zvolili celovečerní animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo, který vznikl v česko-slovensko-maďarské koprodukci. Jde o světovou premiéru, režisérem je Filip Pošivač. Jedné z animovaných postav propůjčil svůj hlas herec Pavel Nový, jemuž prezident festivalu udělí dnes večer ocenění Zlatý střevíček za celoživotní přínos kinematografii pro děti a mládež. Druhý Zlatý střevíček převezme v závěru festivalu herečka Zlata Adamovská. Hvězdy na zlínském chodníku slávy budou mít herci Tereza Ramba a Jan Cina. Jako mladé a nadějné herce, takzvané Young Stars, festival představí Antonii Formanovou a Vojtěcha Vodochodského.

V mimosoutěžní části filmového programu připomene festival u příležitosti nedožitých stých narozenin Břetislava Pojara tvorbu českých animátorů v pásmu Hezky česky. Projekce doplní speciální úvody s ukázkami různých technik animace. Vzhledem k trendu seriálů pro teenagery připravili dramaturgové festivalu novou sekci Evropské web seriály pro mladé publikum. Letos se zaměříme na skandinávskou produkci a každý den festivalu tak představíme jeden seriál s tematikou odrážející současné problémy dospívajících – identita, přistěhovalectví, coming out, šikana a další, uvedla Pášmová.

Tématům zaměřeným nejen na mladou generaci se bude věnovat i doprovodný program festivalu. Mimo jiné třeba v rámci besed a talk show s názvem Život je takovej, kde budeme hovořit se zajímavými osobnostmi o jejich životních vzletech a pádech, uvedla Záhorová. Na programu budou i koncerty, programy pro děti, workshopy, výstavy, tanec v ulicích i party stan. Budou se také dražit umělecky ztvárněné filmové klapky, připraven je festivalový půlmaraton. Nebude chybět program pro filmové profesionály i pedagogy.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.