Zatím nebude otevřeno denně. Během letošního roku bude určeno k prohlídkám několik dnů, uvedl Šudoma.
Na slavnostní otevření byla v jedné z továrních hal instalována stálá výstava Starting at Zero, která byla předtím umístěna v brněnské vile Tugendhat. Představuje díla designérek výtvarné školy Bauhaus. Průkopnice avantgardy se po nástupu nacismu potýkaly s výzvou znovu si vybudovat postavení v profesním světě a musely začínat od nuly. Výstava přináší ojedinělou sbírku uměleckých děl ve formě textilií, grafických tisků a keramiky.
Další expozice ukazuje život v koncentračním táboře a věnuje se lidem, kteří holokaust přežili. Na panelech jsou umístěny dobové fotografie, dokumenty a informace, vystaveny jsou ve vitrínách i historické předměty, například kufříky a motocykl. Vše doplňují audiovizuální prezentace. Dnešní otevření muzea doprovázela hudební vystoupení a ukázka kolekce textilu značky Löw-Beer.
Otevření muzea měl být původně přítomen i autor známé knihy a předlohy filmu Schindlerův seznam Thomas Keneally. Kvůli zdravotnímu stavu nakonec svou účast odřekl. Muzeu ale jeho dcera předala část otcova rukopisu.
Továrna v Brněnci byla založena jako papírna, poté sloužila jako přádelna vlny, ze které tehdejší majitel Izák Löw-Beer postupně vybudoval významnou textilku. Po nacistickém přepadení Polska získal Schindler v Krakově bývalou židovskou smaltovnu, a protože to bylo levnější, najal do ní Židy z krakovského ghetta. Ghetto však bylo zlikvidováno a jeho obyvatelé byli buď zavražděni nebo deportováni do koncentračního tábora v Plaszowě. Když bylo rozhodnuto, že všichni vězni budou převezeni do Osvětimi, pomocí úplatků a kontaktů dosáhl Schindler toho, že nejen své zaměstnance, ale i jejich rodiny převezl do svého dalšího podniku, muniční továrny v Brněnci na Moravě. Před smrtí tak zachránil na 1200 polských Židů. Po válce neúspěšně podnikal a stal se nositelem mnoha ocenění. Zemřel v roce 1974 v Německu, pohřben je v Izraeli.
Závod na výrobu textilu v Brněnci provozovala po roce 1989 společnost Vitka. Když se dostala v roce 2004 do insolvence, koupila jej firma Bustrex a přejmenovala na Vitka Textiles. V roce 2011 skončila v konkurzu, výroba byla zastavena a od té doby byl areál opuštěný. Nadační fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera jej odkoupil v roce 2018, některé budovy jsou památkově chráněné. Nadace je chce opravit a vytvořit v nich prostory pro vzdělávací činnost, expozice a velké dílny pro řemeslnou výrobu. Součástí areálu má být také obytná část.