Univerzita obrany v Brně slavnostně vyřadila 200 letošních absolventů

Brno - Univerzita obrany na náměstí Svobody v Brně slavnostně vyřadila dvě stovky svých letošních absolventů. Akci odstartoval tradiční přelet formace vrtulníků nad centrem Brna, na závěr proletěla formace stíhacích letounů JAS-39 Gripen ze základny taktického letectva v Čáslavi. Ceremoniálu se zúčastnili představitelé ministerstva obrany a armády v čele s prvním zástupcem náčelníka Generálního štábu AČR Ivem Střechou, představitelé státní správy a místní samosprávy či rektoři vysokých škol.

Redaktor RN 27.07.2023 11:34:00 0x
Univerzita obrany v Brně slavnostně vyřadila 200 letošních absolventů

Hodnocení

100%

Ke studentům promluvil třeba jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). U některých lidí přeroste pomoc společnosti v jejich práci a povolání, jako se tomu stalo u vás. Ke svému talentu jste přidali velkou porci obětavosti a odvahy. Děkuji, že jste se rozhodli sloužit vlasti, a přeji vám, abyste na ni vždy byli hrdí a neztratili motivaci pomáhat, řekl.

Všichni absolventi byli symbolicky vyřazeni prostřednictvím jednoho z nejlepších absolventů Univerzity obrany - poručice Lucie Svobodové, kterou rektorka univerzity Zuzana Kročová pasovala univerzitním mečem před bojovým praporem školy. Nejlepší absolventi obdrželi věcné dary ministryně obrany nebo plaketu náčelníka Generálního štábu Armády ČR.

Bylo mi ctí s vámi studovat a bude mi poctou s vámi sloužit, prohlásil jeden z absolventů směrem ke svým spolužákům. Na závěr ceremoniálu zazněla česká hymna. Tradičně jej ukončil slavnostní pochod absolventů a přelet gripenů. Vrcholný okamžik v začínající kariéře vojenského profesionála potvrdili absolventi sborovým zvoláním sloužíme vlasti a vyhozením vojenských čepic do vzduchu.

Univerzita obrany primárně připravuje budoucí vysokoškolské profesionály pro Armádu ČR. Vznikla v roce 2004 splynutím tří institucí, Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, Vojenské akademie v Brně a Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové jako výsledek reformy vojenského vysokého školství po restrukturalizaci ozbrojených sil. Má kolem 1600 studentů.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.