Sucho se v ČR po deštích minulého týdne zmírnilo

Brno - Po deštivém počasí v minulém týdnu se rozsah půdního sucha v České republice zmírnil, nejvyšší stupeň půdního sucha není momentálně nikde v Česku. Tři nejhorší stupně sucha podle aktualizovaných údajů portálu Intersucho panovaly pouze na 1,4 procenta území, o týden dříve bylo některým ze tří nejvyšších stupňů sucha zasaženo 75,6 procenta území České republiky. Některý z pěti stupňů sucha platí aktuálně na 31,1 procenta území, před týdnem to bylo 97,9 procenta území Česka.

Redaktor RN 31.07.2023 17:39:00 0x
Sucho se v ČR po deštích minulého týdne zmírnilo

Hodnocení

100%

Vědci hodnotí míru sucha v půdě do jednoho metru na základě poměru aktuální situace s průměrnou situací v letech 1961 až 2010. Sucho se v uplynulém týdnu zmírnilo na celém území Česka. Výrazné až výjimečné sucho, což je označení pro třetí a čtvrtý stupeň sucha, zaznamenali odborníci v jižních Čechách na Prachaticku, Českokrumlovsku a Jindřichohradecku, na jihu Moravy na Blanensku a na severní Moravě na Bruntálsku. To, že na předpovědní mapě převažuje na některých územích bílá barva značící místa bez rizika sucha, neznamená, že na těchto místech sucho nebude. Systém tak podle odborníků signalizuje, že úroveň půdní vláhy odpovídá dlouhodobému průměru v příslušném období.

Podle podrobné mapy se situace zlepšila zejména ve vrstvě do hloubky 40 centimetrů, v hlubší vrstvě sucho přetrvává, nejhorší je situace v pásmu území od pomezí středních Čech, Pardubického kraje a Vysočiny směrem na sever na Trutnovsko.

Předpověď na další dny počítá s dalším zmírňováním sucha na území Česka. Půdní vlhkost se bude nadále v dalších deseti dnech zvyšovat. Vysoká bude hlavně v povrchové vrstvě do 40 cm. V hlubších vrstvách bude stále převládat nedostatek vláhy. Celkově ale nebude za deset dnů na území republiky prakticky vůbec pozorované půdní sucho, uvedli odborníci v předpovědi.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.