O tom, že současný důchodový systém není spravedlivý, je podle STEM přesvědčeno 60 procent dotázaných. V květnu 2023 to bylo zhruba stejně, 57 procent. Minimálně, o dva body, se na 64 procent zvýšil i podíl lidí, podle kterých průměrný starobní důchod nepokryje základní potřeby penzistů.
Průměrný starobní důchod byl v Česku na začátku roku 2024 asi 20.700 Kč. Tuto informaci jsme respondentům v rámci dotazování neposkytli. Ve svém hodnocení se tak spíše opírali o svoji vlastní představu o tom, kolik by průměrný důchod mohl být. Ta je pravděpodobně ovlivněna výší jejich vlastního důchodu, případně výší důchodu lidí v jejich okolí, uvedl ředitel výzkumu STEM Jaromír Mazák. Z dlouhodobého srovnání podle něj měli lidé největší důvěru ve schopnosti důchodového systému na začátku tisíciletí, nejnižší kolem let 2008 a 2014.
Autoři průzkumu současně upozornili na to, že proti loňskému roku se snížilo povědomí veřejnosti o úpravách důchodového systému a klesla i pozornost, kterou lidé problému věnují. Letos v květnu 36 procent dotázaných uvedlo, že věnuje pozornost debatám o důchodové reformě v médiích, dalších 45 procent je zaznamenalo, ale moc se o ně nezajímají. Před rokem problému věnovalo pozornost 44 procent lidí a dalších 42 procent o tématu slyšelo, ale podrobně ho nesleduje.
Názor lidí na to, jestli se médiím daří popsat a vysvětlit záměry reformy, se však nezměnil. Tři pětiny lidí stále tvrdí, že se jim to nedaří.
STEM se na otázky týkající se penzí a důchodové reformy dotazoval od 9. do 18. května tisícovky respondentů starších 18 let.