Stavební úřad vydává kolaudaci stadionu v H.Králové

Hradec Králové - Stavební úřad dnes vydává kolaudaci větší části nového multifunkčního fotbalového stadionu v Hradci Králové. ČTK to řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09). Prvnímu domácímu utkání v hradecké aréně 5. srpna už nic nebrání. Otevření stadionu, jehož dokončení se oproti plánům zpozdilo, umožňuje dohoda města a zhotovitele stavby o převzetí a užívání větší části stavby.

Redaktor RN 02.08.2023 09:26:00 0x
Stavební úřad vydává kolaudaci stadionu v H.Králové

Hodnocení

100%

Stavební úřad má aktuálně k dispozici veškeré potřebné doklady proto to, aby mohl vydat kolaudační souhlas, který právě sepisuje. Stavební úřad nyní vydává kolaudační souhlas. Městu tak nic nebrání převzetí části multifunkčního fotbalového stadionu, řekl v 9:00 ČTK Řádek.

Stavba arény za 763 milionů korun včetně DPH nabrala zpoždění, začala v srpnu 2021 a původně měla být hotová k 30. červnu. K tomu ale nedošlo. Podle posledních informací radnice by stadion jako celek měl získat kompletní kolaudaci, tedy včetně například nedokončených ubytovacích kapacit, do konce srpna.

Dílčí kolaudace stadionu je klíčová pro odehrání nejen sobotního, ale i dalších prvoligových utkání v Hradci Králové. Základní myšlenkou dohody je, že první domácí fotbalový zápas se v sobotu odehraje v režimu spoluodpovědnosti zhotovitele. V čele stavebního konsorcia stojí stavební firma Strabag.

Dohodu mezi městem a stavebním konsorciem o převzetí a užívání části stavby stadionu schválili hradečtí zastupitelé 1. srpna. Dohoda je důležitá z toho důvodu, že smlouva o dílo, kterou dříve město uzavřelo se zhotovitelem stavby, předpokládala převzetí stadionu jako celku. Vzhledem k současnému stavu stavby ale nešlo dílo kompletně převzít a tudíž by nebylo možné odehrát první zápas doma. Podle radnice proto město muselo přijít s alternativním návrhem, kdy by bylo možné převzít jen části stadionu a ke stávající smlouvě o dílo tak uzavřít dohodu o podmínkách převzetí a užívání části díla. Dohoda stanoví, za jakých podmínek a za co bude dál - i ve vztahu k převzaté části - odpovídat zhotovitel, uvedli zástupci města.

Formálně teď město převezme část stadionu, tím pádem se aktivuje i smlouva s pronajímatelem - FC Hradec Králové a v tu chvíli je vše připraveno za podmínek dohody, která byla v úterý odsouhlasena, k odehrání zápasu, řekla ČTK Řádek.

Dohoda předpokládá, že město převezme jen takovou část stavby, která bude stavebně dokončena, bude pro ni vydán kolaudační souhlas nebo jiné příslušné povolení a nebude mít vady, které by bránily jejímu užívání, zejména pak odehrání fotbalových zápasů, a která bude pro fotbalová utkání certifikována ze strany FAČR.

Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Kapacitu bude mít 9300 diváků.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.