Soud řeší odvolání muže souzeného za slova o zabíjení pacientů s covidem

Plzeň - Krajský soud v Plzni začal za zvýšených bezpečnostních opatření projednávat odvolání Pavla Hlávky, kterého v únoru odsoudil okresní soud za jeho předloňská tvrzení, že Fakultní nemocnice (FN) Plzeň nechává zemřít pacienty s covidem, když jim nechce podávat přípravky ivermektin a isoprinosin. Hlávkovi okresní soud za šíření poplašné zprávy a za pomluvu vyměřil trest 2,5 roku se stejně dlouhou zkušební lhůtou a nařídil mu, aby se veřejně omluvil nemocnici a písemně přednostovi první interní kliniky. Hlávka se proti rozsudku odvolal. Soud dnes začal rekapitulací dosavadního procesu a rozsudku okresního soudu.

Redaktor RN 08.08.2023 09:21:00 1x
Soud řeší odvolání muže souzeného za slova o zabíjení pacientů s covidem

Hodnocení

100%

Jednání provázejí zvýšená bezpečnostní opatření. V soudní budově a před jednací místností je zvýšený počet příslušníků justiční stráže a také policisté. Vzhledem k předpokládané účasti Hlávkových příznivců se do jednací síně s omezenou kapacitou míst vydávaly vstupenky pro novináře i pro veřejnost. V síni je nakonec přítomno osm lidí z veřejnosti a sedm novinářů.

Krajský soud o případu rozhoduje podruhé. Hlávku nejdřív loni okresní soud zprostil obžaloby, krajský soud ale rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání, které pak skončilo vynesením podmíněného trestu.

Hlávka se zpovídá kvůli videu, které předloni tajně natočil na covidovém oddělení FN. Domáhal se, aby lékaři ivermektin okamžitě podali jeho umírající matce nakažené covidem. Přípravek do nemocnice přinesl. Zdravotníci mu ale mimo jiné vysvětlovali, že ženě akutně selhávají ledviny a má další vážné komplikace a v takovém případě ho nelze podat. Více než tříhodinový záznam své návštěvy s komentářem pak Hlávka umístil na svou internetovou platformu Svobodný vysílač. Protože se jednání dopustil za nouzového stavu, hrozilo mu až osmileté vězení. U okresního soudu prohlásil, že chtěl pouze dosáhnout uzdravení matky tím, že přesvědčí lékaře, aby jí ivermektin podali.

Zdravotníci ho pustili za umírající matkou v době vrcholící pandemie, aby se s ní rozloučil. Na oddělení začal bez povolení tajně natáčet videa zdravotníků, své matky, která už téměř nekomunikovala, ale i dalších pacientů. Žena nedlouho po synově návštěvě zemřela. Ve videu mimo jiné uvedl, že nemocnice nechává umírat covidové pacienty, zejména seniory, a provádí tak důchodovou reformu. Do videa sdíleného na internetu přidal i komentovaný záznam svého telefonátu s přednostou první interní kliniky Martinem Matějovičem.

Lék s účinnou látkou ivermektin je schválený pro lidské pacienty zejména pro léčbu kožního svrabu a pro zvířata proti střevním parazitům. Jeho přínos při onemocnění covidem-19 se ale podle vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv nikdy neprokázal.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.