Soud potvrdil Peterkové podmínku, její příznivci vylomili dveře do síně

Praha - Soud dnes uložil bývalé novinářce Janě Peterkové dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie. Ženě stanovil tříletou zkušební dobu, ve které se musí chovat řádně. Peterková později řekla novinářům, že proti rozsudku podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Odvolací senát rozhodl s vyloučením veřejnosti poté, co jednání narušili příznivci Peterkové a jejich výtržnosti. V budově pražského městského soudu kvůli nim museli zasahovat vedle justiční stráže i policisté. Incidentem se bude ve středu zabývat vláda, ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ho řešil i se šéfem Vězeňské služby.

Redaktor RN 30.05.2023 13:18:00 1x
Soud potvrdil Peterkové podmínku, její příznivci vylomili dveře do síně

Hodnocení

100%

Sedmačtyřicetiletá bývalá reportérka televize Nova Peterková mluvila ve videích na sociálních sítích o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích či o nuceném očkování proti covidu-19. Uvedla také například, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala rovněž, že vojáci zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru. Vládní představitele označila za fašisty. Dvouletou podmínku jí uložil už v únoru obvodní soud, žena se odvolala.

Nyní bude chtít Peterková dosáhnout zrušení rozsudku u Nejvyššího soudu. Na tiskové konferenci po vynesení verdiktu také uvedla, že ji po přerušení soudního jednání nikdo neinformoval o tom, že jednání později pokračovalo dál s vyloučením veřejnosti. Kvůli tomu chce podat stížnost na soudkyni Věru Trojanovou k Soudcovské unii ČR. Peterková si chce také stěžovat na svého dosavadního advokáta Davida Lejčka u České advokátní komory. Tvrdí, že jí Lejček neoznámil pokračování řízení a dále jednal bez jejího mandátu.

Dnes přišly Peterkovou k soudu podpořit desítky sympatizantů, kterým zpočátku čelili jen tři členové justiční stráže. Dav vylomil dveře do jednací síně. Na chodbě skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě. Přivolaná policie na místě zadržela dva muže, jednoho ze soudu odvezla za asistence záchranářů k ošetření do nemocnice. Ostatní příznivci Peterkové soudní chodbu opustili po více než hodině. Podle Peterkové soud dostatečně nezajistil, aby zasedání proběhlo v klidu.

Mluvčí pražské policie Jan Rybanský večer na dotaz ČTK uvedl, že oba zadržení muži byli předvedeni a k případu se vyjádřili, poté služebnu opustili. Policisté vyhodnotili jejich jednání jako přestupek neuposlechnutí výzvy úřední osoby, a věc proto předali příslušným úřadům. Celou událost nicméně nadále prověřujeme a zjišťujeme, zda nedošlo k dalšímu protiprávnímu jednání, dodal Rybanský. Mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig odpoledne uvedl, že dnešní incident může být kvalifikován jako trestný čin výtržnictví, pohrdání soudem či v krajním případě i jako násilí proti úřední osobě.

Ministr Blažek, šéf Vězeňské služby Simon Michailidis a předsedkyně soudu Jaroslava Pokorná společně odsoudili chování aktérů incidentu. Případ budou analyzovat, cílem je zabránit opakování podobných situací. Podle Vězeňské služby byl zásah justiční stráže přiměřený nastalé situaci, profesionální a v souladu se zákonem. Blažek strážcům poděkoval za zvládnutí situace. Oznámil, že ve středu se incidentem bude zabývat vláda. Posoudí opatření, která zabrání opakování podobných situací.

Podobné nepokoje, byť bez zásahu policie, nicméně u pražského městského soudu nenastaly poprvé. Při březnovém projednávání odvolání podněcovače Patrika Tušla musela soudkyně vykázat několik lidí, dav příznivců následně za přihlížení justiční stráže hlučel na chodbě. Nejhlasitěji se tehdy projevovala právě Peterková, která také osočovala přítomné novináře.

Peterkové už justice dříve za lži o úmrtích v domě seniorů uložila pokutu 250.000 korun. Žena čelí několika exekucím a na své akce požadovala finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.