Seznam Zprávy: Rathovi a jeho ženě soud vrátil 1,3 mil. Kč zabavených po zatčení

Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath odsouzený za korupci se dostal k části majetku zajištěnému policisty v květnu 2012, kdy byl zatčen. Soud Rathovi a jeho manželce Evě vydal víc než 1,3 milionu korun. Podle soudu tyto peníze nepocházely z trestné činnosti v případech, v nichž byl bývalý politik ČSSD odsouzen k osmi rokům ve vězení. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.

Redaktor RN 06.06.2023 07:59:00 0x
Seznam Zprávy: Rathovi a jeho ženě soud vrátil 1,3 mil. Kč zabavených po zatčení

Hodnocení

100%

Peníze uložené v úschově nepocházely z trestné činnosti Davida Ratha, v rámci trestního řízení byly zajištěny pouze z toho důvodu, že nebylo zřejmé, kdo je jejich vlastníkem, uvedl mluvčí Okresního soudu Praha-Západ Dominik Duchoň. Informaci potvrdil také Rathův advokát Roman Jelínek. Oba shodně uvedli, že tyto peníze zajištěné při domovní prohlídce s korupční kauzu nijak nesouvisely.

Rozhodnutí o vrácení peněz soud napsal do verdiktu, na základě kterého byl Rath před třemi týdny podmíněně propuštěn z vězení. Odsouzenému (Davidu Rathovi) byla vydána částka ve výši 657.000 Kč ze soudní úschovy. Stejná částka pak byla vydána i jeho manželce, napsal soudce Ondřej Klusák.

V květnu 2012, kdy byl Rath zadržen a obviněn, detektivové našli v jeho domě 8,6 milionu korun a více než milion korun v eurech. To, že se vracená částka netýkala Rathovy rozsáhlé korupční kauzy, rozhodl dříve podle Jelínka krajský i vrchní soud. Proto je krajský soud převedl na účet Okresního soudu Praha-Západ do úschovy a ten část z nich vydal manželům Rathovým a o druhé části rozhodne až podle výsledku dědického řízení, uvedl Jelínek. V dědickém řízení o majetek po Rathově otci se Obvodní soud pro Prahu 6 zabývá sporem spor mezi jeho syny Davidem a Michalem.

Rath si nejprve odpykal 3,5 roku z prvního trestu, který dostal v první větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji. Soud ho podmíněně propustil v lednu 2021. Po roce se však někdejší politik musel kvůli prodloužení trestu do věznice vrátit, když mu soud loni v červnu ve druhé větvi kauzy o rok prodloužil dříve uložený sedmiletý trest. Vězení Rath opustil 16. května.

Rath má podle pravomocného rozsudku soudu zaplatit 13 milionů korun. Má zaplaceno asi 60 procent, kdy se jedná o částku kolem sedmi milionů korun, citují Seznam Zprávy soudce Klusáka. Rathovi podle serveru se splácením pomáhá rodina, sám jako lékař spolupracuje s Vězeňskou službou a má částečný úvazek ve své ordinaci v Hostivici. Z uvedených pracovních poměrů by měl mít příjem od 50 do 90 tisíc korun hrubého, uvedl soudce.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.