Senát možná navrhne pružnější pravidla pro dohody o provedení práce

Praha - Senát možná navrhne pružnější pravidla pro dohody o provedení práce. Pro tyto úpravy je senátorský klub ODS a TOP 09 jako nejsilnější frakce v horní parlamentní komoře. Zavedení změn chce odložit na příští rok. Před projednáváním změn v zákoníku práce to oznámili představitelé klubu Zdeněk Nytra (ODS) a Jan Grulich (TOP 09).

Redaktor RN 27.07.2023 10:23:00 2x
Senát možná navrhne pružnější pravidla pro dohody o provedení práce

Hodnocení

100%

Klub podle Nytry naopak nepodpoří požadavek klubu Starostů, aby zákoník neobnovoval až do konce roku 2028 dobrovolnou práci přesčas ve zdravotnictví, což je reakce na nedostatek lékařů hlavně v menších zdravotnických zařízeních. Proti dobrovolným přesčasům je Česká lékařská komora (ČLK). Senátní výbory sociální ani zdravotnický ale jejím požadavkům nevyhověly.

Bez dohody se zaměstnancem může zaměstnavatel nařídit 150 hodin přesčasů ročně, další přesčasy nad tento rámec jsou dobrovolné. Podle komory ale lékaři pracují přesčas víc. Zákoník stanoví 35 hodin práce týdně, podle ČLK už nyní průměrná délka směny trvá 26 hodin a lékaři pracují průměrně 77 hodin týdně. Až 97 procent nemocnic současnou právní úpravu přesčasů danou zákoníkem práce porušuje.

Novela má podle předkladatelů přinést také přesnější vymezení práce na dohodu, která tak bude předvídatelnější. Zaměstnavatelé budou moci dávat paušální náhradu nákladů lidem, kteří pracují z domova. Na kratší úvazky nebo na práci na dálku získají nárok rodiče s dětmi do devíti let věku. Norma také zavede pravidla pro elektronickou komunikaci mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Novela vychází ze dvou unijních směrnic - o předvídatelných pracovních podmínkách a o sladění práce a rodiny. Česko je mělo převést do právního řádu už na začátku loňského srpna. Evropská komise kvůli tomu za každou směrnici v dubnu stanovila sankce 45 milionů korun. Kabinet kvůli tomu navrhl účinnost novely od září. Podle senátorů ODS a TOP 09 je lhůta příliš krátká a zaměstnavatelé se na změny nemohou připravit.

Senát by měl podle Grulicha kvůli sezonním pracím zpružnit práci na dohodu tak, aby ji zaměstnavatel nemusel zadávat striktně nejméně tři dny předem. Senátní hospodářský výbor doporučil zavedení takzvaných minidohod či zpřesnění náhrad za práci z domova.

Česko si kvůli sankcím ze strany EU nemůže nyní podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) dovolit rozvolnění podmínek pro práci na dohody, které chce do novely zákoníku práce doplnit část senátorů. Jurečka to uvedl v Senátu při obhajobě novely ve verzi, která byla projednána se zaměstnavateli i odbory. Ministr odmítl i návrh na odklad změn až na začátek příštího roku.

Jsme v situaci, kdy nemůžeme jít dál, nemůžeme to rozvolnit. Nejsme schopni už dále ten systém upravit, řekl ministr senátorům. Připomenul, že novela měla do českého právního řádu převést unijní směrnice o předvídatelných pracovních podmínkách a o sladění práce a rodiny už na začátku loňského srpna. Bez urychleného přijetí bude podle ministra od letošního září Česko muset reálně platit sankce v řádu desítek milionů korun, které mu vyměřila Evropská komise. Ta v dubnu vyměřila ČR sankce v souhrnné výši 90 milionů korun.

Senátor Jaroslav Chalupský (za Svobodné) z klubu ODS a TOP 09 navrhoval zamítnutí novely, kterou označil za další svěrací kazajku pro podnikatele a písek do podnikatelského motoru. Hážeme klacky pod nohy i samotným brigádníkům, uvedl senátor k navrhovaným změnám.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.