Šéf policie: Nová centrála se stabilizuje, další změny nejsou třeba

Praha - Nově vytvořená Národní centrála pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou (NCTEKK) se po sedmi měsících fungování personálně stabilizuje a řeší desítky případů. V rozhovoru pro ČTK to uvedl policejní prezident Martin Vondrášek. Policie je podle něj nyní systémově dobře nastavena a v nejbližší budoucnosti není potřeba dělat žádné další zásadní změny.

Redaktor RN 29.07.2023 08:23:00 0x
Šéf policie: Nová centrála se stabilizuje, další změny nejsou třeba

Hodnocení

100%

Hodnotit specializovaný celorepublikový útvar po tak krátké době není jednoduché. Pro mě je důležité, že je centrála v rámci svojí činnosti schopna plně zajistit vedení trestních řízení, která byla zahájena ještě pod hlavičkou Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), stejně jako zahajovat nová prověřování, prohlásil Vondrášek. V současnosti pracují policisté z nového útvaru řádově na desítkách případů v různých fázích přípravného trestního řízení, tedy v prověřování či vyšetřování.

Útvar například dostal na starosti problematiku válečných zločinů, na které se policie zaměřila po zahájení ruské agrese na Ukrajinu. Z kybernetické kriminality se nyní zabývá rozsáhlým případem organizovaných reverzních inzertních podvodů, při kterých se podvodníci staví do role falešných zájemců o koupi nabízeného zboží.

V centrále je podle Vondráška nyní obsazených 135 ze 172 pozic. Nalezení vhodných adeptů někdy chvíli trvá, nicméně útvar má za sebou první výběrová řízení, kdy ze 13 uchazečů uspělo v rámci náročného výběru deset z nich, což je podle mých zkušeností velmi slušný výsledek, uvedl policejní prezident. O službu v novém útvaru je podle něj mezi policisty zájem.

Současné nastavení umožňuje podle Vondráška NCOZ i NCTEKK se plně soustředit na svěřené oblasti. Policisté a zaměstnanci centrály si před vznikem nového útvaru mohli vybrat, ve kterém útvaru chtějí pokračovat. Žádné další zásadní změny policejní prezident neplánuje. Je ale jasné, že i Policie ČR musí držet krok s časem, reagovat na nové bezpečnostní hrozby, přizpůsobovat se změnám v trendech páchání trestné činnosti a využívat stále sofistikovanější technologie, dodal Vondrášek. Policejní prezident také nadále není spokojený s celkovým počtem policistů.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.