Sběratel Jaroslav Hoffmann z Tanvaldu má doma 378 fotbalových dresů

Tanvald (Jablonecko) - Přes 20 let sbírá Jaroslav Hoffmann z Tanvaldu na Jablonecku fotbalové dresy, za tu dobu jich nashromáždil 378. Poslední získal letos na jaře od Matěje Polidara po zápase jabloneckého klubu s Teplicemi. V jeho sbírce nechybí ani dresy zahraničních fotbalistů jako například Neymara juniora nebo Wayna Rooneyho.

Redaktor RN 29.07.2023 07:52:00 0x
Sběratel Jaroslav Hoffmann z Tanvaldu má doma 378 fotbalových dresů

Hodnocení

100%

Hoffman začínal sbíráním podpisů sportovců, dnes jich má na 8000. Začal jsem hokejisty, jezdil jsem na všechny zápasy tehdy Tesly Pardubice, sbíral jsem podpisy, osobním kontaktem jsem začínal. A pak jsem psal po celém světě, popsal své sběratelské začátky ČTK Hoffman. Když se před lety přestěhoval do Tanvaldu, začal se věnovat spíš fotbalu, začal fotit hráče Jablonce a Liberce. Fotografie si nechával podepisovat a podpisů přibývalo. Pak se rozhodl sbírat dresy.

První dres, který získal, byl od Jana Nezmara poté, co v zápase se španělskou Vigou v roce 2001 dal dva góly. Za nejcennější považuje dres Rooneyho z dob, kdy hrál za Manchester United v Anglii, tedy vyhlášené fotbalové destinaci. Nežebrám, já jim nabízím fotky, vysvětlil Hoffmann, jak dresy získává. Chodil na zápasy a fotil fotbalisty, od kterých chtěl dres získat. Nejlepší je konec sezony. Poslední zápasy pro mě vždy byly žně. To jsem měl tři čtyři dresy za zápas, popsal sběratel.

Nejvíc dresů získal Hoffmann od hráčů české ligy, ve sbírce má ale i několik zahraničních. Třeba od (Richarda) Dostálka, když hrál v Kazani, od (Tomáše) Čížka, když hrál v Moskvě, od (Tomáše) Pekharta mám z Norimberku, od (Miroslava) Matušoviče z Řecka, vyjmenoval zajímavé kusy Hoffmann. Cenný je pro něj dres George Weaha, Liberijce a jediného Afričana, který je držitelem Zlatého míče. Dresy ze zahraničí se podle něj shánějí hůř, pomohli přátelé rozhodčí. Třeba od sudího Pavla Královce, který loni ukončil kariéru, jich má asi deset, včetně dresů Rooneyho nebo Neymara.

Na vystavení dresů ale chybí sběrateli prostor, pár jich má vystavených v dřevěné boudě na zahradě, zbytek visí ve skříni. Mám malý byt, potřeboval bych nějakou svoji místnost, tři štangle, ramínka, to je můj sen, dodal Hoffmann. Letos se ale rozhodl se sbíráním dresů skončit, na fotbal přestal chodit, hráče už nefotí. Po několika sériích fotek totiž jeden z fotbalistů svůj dres nedal jemu, ale na konci sezony ho hodil divákům. To byla poslední kapka, poznamenal. Nová fotbalová sezona už začala bez něj, sběratel zatím své rozhodnutí nezměnil. Zatím mi fotbal nechybí, dodal Hoffmann.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.