Rektoři a Rada VŠ chtějí v září s odbory protestovat kvůli financování

Praha - Česká konference rektorů (ČKR) a Rada vysokých škol (RVŠ) plánují spolu s odboráři ve školství protestovat kvůli nespokojenosti s financováním univerzit. To je podle zástupců vysokých škol dlouhodobě nízké, další škrty v rozpočtu ministerstva školství avizovala vládní koalice. Protestní akce se nyní připravuje, konat by se mohla v polovině září. Informace ČTK dnes potvrdila rektorka Univerzity Karlovy, která bude od úterý zároveň předsedkyní ČKR. Kvůli nespokojenosti s financováním pořádala na jaře protesty iniciativa akademiků Hodina pravdy.

Redaktor RN 31.07.2023 13:42:00 0x
Rektoři a Rada VŠ chtějí v září s odbory protestovat kvůli financování

Hodnocení

100%

ČKR je jednou ze dvou organizujících reprezentací vysokých škol společně s RVŠ a odbory. Akce je nyní připravována, proběhne s největší pravděpodobností 12. 9. 2023 od 10.00 v Betlémské kapli a zváni budou jistě i zástupci vlády ČR, uvedla Králíčková.

Podle rektorů a akademiků je vysoké školství v Česku podfinancované. Příští rok by se podle návrhu státního rozpočtu, který připravilo ministerstvo financí, měl navíc rozpočet školství proti letošku snížit. Univerzity přitom v souvislosti s demografickým vývojem v zemi čeká v následujících letech nárůst počtu zájemců o studium. Plošné škrty v rozpočtu na vědu a školství mohou podle rektorů a vysokoškolských učitelů vyvolat odchody vědců a akademiků, a hrozí tak prohlubování personální nestability a snižování konkurenceschopnosti českých VŠ. Méně peněz na vědu zase podle nich omezí vědecká bádání.

Vysokoškolští pedagogové a odboráři ve školství upozorňují, že podíl výdajů na vysokoškolské vzdělávání ze státního rozpočtu dosahuje historického minima. Výdaje podle nich klesly z 0,66 procenta v roce 2009 na letošních 0,42 procenta. Podíl výdajů v západních státech činí obvykle mezi jedním procentem a 1,5 procenta. Podle zástupců vysokoškolských reprezentací je nutné zvýšit podíl financování vysokého školství v Česku na úroveň 0,65 procent HDP.

Podle návrhu ministerstva financí by mělo ministerstvo školství v příštím roce utratit 235,75 miliardy korun, což je o 29,27 miliardy méně než letos. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) nicméně dříve řekl, že rozpočet se bude měnit. To, že se o něm stále jedná, ČTK minulý týden potvrdila ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství Tereza Fojtová.

Kvůli podfinancování univerzit a nízkým mzdám některých vysokoškolských pedagogů zvláště z filozofických fakult na jaře v několika českých městech protestovali rovněž akademici sdružení v iniciativě Hodina pravdy. Situací na univerzitách se zabývala i pracovní skupina při ministerstvu školství, kterou sestavil tehdejší ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Navrhla poslat univerzitám dotaci asi 901 milionů korun ještě v tomto roce. Ministr Bek ale navýšení rozpočtu univerzit v letošním roce opakovaně odmítl.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.