V některých regionech byl letos i kvůli silnému populačnímu ročníku enormní zájem o střední školy, podle mnohých odborníků na vzdělávání problémy s kapacitou míst evidovaly hlavně oblíbené obory, a to zejména v Praze a Středočeském kraji. Premiér Petr Fiala (ODS) nedávno označil po jednání s hejtmany a ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) za jednu z cest, jak krátkodobě v některých krajích a typech škol řešit nápor žáků devátých tříd, využití maximální kapacity tříd. V nejžádanějších oborech mohou podle něj vzniknout i nové třídy. Mnohé regiony zároveň uváděly, že zásadní problém s nedostatečnou kapacitou škol nemají.
V průzkumu s tvrzením, že se vláda snaží nedostatek míst na středních školách řešit, souhlasilo 19 procent lidí. Naproti tomu 54 procent s tím nesouhlasilo. Jedenapadesát procent dotázaných uvedlo, že kapacita škol je nedostatečná. Naopak podle necelé čtvrtiny je dostatečná a zbytek neví.
Více jsou o nedostatečné kapacitě škol přesvědčeni ti, jejichž příbuzní letos dělali přijímací zkoušky na střední školy. Na kapacitní problémy při přijímacím řízení na střední školy narazilo sedm z deseti Čechů, jejichž příbuzní se na SŠ letos hlásili, uvedli autoři průzkumu.
V jednotlivých regionech vnímají lidé potíže s kapacitou škol podobně. Výjimkou je podle NMS Market Research Vysočina, pro jejíž obyvatele není problém tak závažný. Za nedostatečnou pokládají kapacitu škol zhruba čtyři z deseti obyvatel Vysočiny.
Zatímco o dostatečné kapacitě škol Češi přesvědčeni nejsou, jednotné přijímací zkoušky od organizace Cermat spíše podporují. Pro jejich zachování se v průzkumu vyslovilo 45 procent respondentů, 35 procent by je zrušilo a 20 procent lidí neví.