Prezident Mosambiku Nyusi navštíví Sněmovnu i Senát, pak zamíří do Brna

Praha - Mosambický prezident Filipe Nyusi se dnes dopoledne setká s vicepremiérem a ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Hlavními tématy jednání budou podle tiskového oddělení Úřadu vlády ČR rozvoj vzájemných vztahů, ekonomika, obrana a rozvojová a humanitární pomoc. Nyusi se také druhý den své oficiální návštěvy v ČR setká s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a poobědvá s prvním místopředsedou Senátu Jiřím Drahošem (STAN) a dalšími senátory.

Redaktor RN 08.08.2023 00:07:00 0x
Prezident Mosambiku Nyusi navštíví Sněmovnu i Senát, pak zamíří do Brna

Hodnocení

100%

Odpoledne se Nyusi přesune do Brna, kde navštíví Univerzitu obrany, jednat bude na jihomoravském krajském úřadě i s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS). Návštěvu zakončí procházkou historickým centrem.

Nyusi, kterého na oficiální cestě do ČR doprovází manželka Isaura Nyusiová, je v čele Mosambiku od roku 2015. Na Českou republiku má mosambický prezident osobní vazby, v letech 1985 až 1990 studoval strojní inženýrství na Vojenské akademii v Brně.

V pondělí se Nyusi na Pražském hradě setkal s prezidentem Petrem Pavlem, navštívil také firmu Aero Vodochody a absolvoval prezentaci výrobků České zbrojovky. Prezident Pavel po setkání novinářům řekl, že Česko může hrát v Africe větší roli než dosud. Podle něj je posilování spolupráce s africkými státy v zájmu celé Evropy, aby tento region nepřenechávala působení Ruska a Číny. Mosambik podle Pavla nabízí příležitosti pro české firmy působící v oblasti obranného průmyslu, zdravotnictví, dopravní infrastruktury, zpracování zemědělských produktů nebo obnovitelných zdrojů energie. O konkrétních možnostech spolupráce bude dnes jednat mosambická delegace se zástupci českých firem.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.