Prezident je rád, že Senát podpořil kandidáty na soudce ÚS, jmenuje je v pondělí

Praha/Brno - Prezident Petr Pavel je rád, že Senát výraznou většinou podpořil všechny tři kandidáty na ústavní soudce - někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou. Jmenuje je v pondělí v 16:30, uvedl Hrad v dnešním vyjádření. Souhlas Senátu se jmenováním tří soudců přivítal také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Odpadla tak obava, že soud nebude moci rozhodovat o takzvaných plenárních věcech, tedy hlavně návrzích na rušení právních předpisů nebo jejich částí.

Redaktor RN 31.05.2023 15:58:00 1x
Prezident je rád, že Senát podpořil kandidáty na soudce ÚS, jmenuje je v pondělí

Hodnocení

100%

Také premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je rád, že se v Senátu našla široká shoda a Ústavní soud bude doplněn a může tak plnit svoji důležitou funkci. Uvedl to na twitteru. Všem třem poblahopřál.

Senát rozhodl v souladu s úterním doporučením svého výboru pro lidská práva. Ústavně-právní výbor před týdnem podpořil jen Wintrovu kandidaturu. Baxa získal v tajné volbě 63 ze 79 odevzdaných hlasů, Wintr 64 hlasů a Zemanová 59 hlasů. Byli prvními třemi kandidáty, které nominoval Pavel.

S potěšením se dozvídám, že Senát dnes výraznou většinou podpořil první trojici kandidátů na ústavní soudce. Podařilo se nám tak naplnit první díl naší společné ústavní odpovědnosti - zajistit plnohodnotné fungování Ústavního soudu, uvedl prezident s tím, že si váží veřejné diskuse, jež kolem nominací byla.

Mým cílem bylo, aby byl proces výběru ústavních soudců transparentní a zakládal se na posuzování odborných kritérií, nikoli politických tlaků, poznamenal Pavel. Je přesvědčen, že všichni tři jsou zárukou, že Ústavní soud bude složený z různorodých osobností s vysokou morální integritou, kompetencí a schopností odolávat všem možným tlakům.

Máme radost, že Ústavní soud bude opět kompletní, uvedla v reakci mluvčí soudu Kamila Abbasi. Soud měl po odchodu Jaroslava Fenyka, Milady Tomkové a Jana Filipa jen 12 členů místo předpokládaných 15. Tento týden však končí další soudce, a to Vladimír Sládeček, jehož desetileté funkční období se dovrší v neděli.

Souhlas Senátu se jmenováním tří soudců ÚS vítám. Bylo tak odvráceno riziko, že by po odchodu profesora Sládečka klesl počet soudců pod 12, což je podmínka pro přijímání nálezů v plenárních věcech, uvedl na dotaz ČTK Rychetský.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.