Pro vedení Pirátů jsou tradiční povolební strategie závazné, platit to bude i po letošních říjnových volbách do Sněmovny. Spolupráci s ANO, Motoristy sobě, SPD, Stačilo! a komunisty odmítají Piráti s odkazem na korupční minulost těchto uskupení, jejich extremistické postoje, ohrožování členství České republiky v Evropské unii a Severoatlantické alianci či šíření ruské propagandy.
Piráti budou po volbách naopak jednat se všemi demokratickými stranami, které respektují právní stát, evropskou orientaci a základní principy liberální demokracie. Chceme, aby každý volič věděl, co od nás může čekat. Hrajeme s otevřenými kartami a jsme připraveni hájit zájmy občanů v jakékoli roli - ve vládě i v opozici, uvedl v tiskové zprávě předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
V jednáních budou Piráti trvat na svých prioritách, za které označili modernizaci státu, podporu rodin, dostupné bydlení, nekompromisní boj s korupcí a bezpečnost Česka v rámci evropských a demokratických hodnot. Naše podpora jakékoli vlády je podmíněna tím, že v ní nebudou lidé s korupční minulostí, lidé rozkládající právní stát a narušující důvěru ve spravedlnost nebo šiřitelé ruské propagandy, kteří podkopávají obranyschopnost naší země, dodal Hřib.
Piráti v minulých volbách kandidovali společně se STAN a jejich koalice se krátce po sečtení hlasů domluvila na společné vládě se Spolu. Z kabinetu odešli před necelým rokem poté, co kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení navrhl premiér Petr Fiala (ODS) odvolat tehdejšího předsedu Pirátů a vicepremiéra Ivana Bartoše z pozice ministra pro místní rozvoj.
V posledních průzkumech veřejného mínění vystoupala podpora Pirátů s podporou Zelených na hodnoty kolem osmi procent. Piráti jsou po odchodu do opozice kritičtí především k činnosti ODS, Fiala ale minulý týden v rozhovoru pro Blesk.cz spolupráci s Piráty neodmítl. Nemám žádný problém tohle všechno překonat, zapomenout na osobní útoky a znovu se s Pirátskou stranou bavit, řekl. Musí to ale chtít obě strany, uvedl premiér.