Kvůli miliardovému daru bitcoinů ve prospěch ministerstva spravedlnosti Blažek opouští i vládu. Bitcoiny daroval ministerstvu Tomáš Jiřikovský odsouzený v roce 2017 za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Věcí se zabývá policie, Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prověřuje kauzu související s darem pro podezření ze tří trestných činů včetně zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti. Blažek řekl, že věc podcenil a svůj postup označil za chybu. Zároveň ale zdůraznil, že nejde o korupční záležitost.
Pavel Blažek pravděpodobně končí jako profesionální politik. Je otázka, jak rychlé to bude, a co vše s tím bude spojené, uvedl Pink. Blažek do ODS vstoupil v roce 1998 a stal se výraznou postavou jihomoravské krajské organizace občanských demokratů, které od roku 2007 předsedal. V minulosti byl také místopředsedou ODS a ministrem spravedlnosti kabinetu Petra Nečase (ODS). Ve stranické hierarchii byl vysoce postavený člověk, který patří do staré školy politiků vychovaných v 90. letech, uvedl politolog.
Pro takového člověka podle Pinka není tolik důležité, jak jej vnímá veřejnost, nevěnuje tolik času prezentaci třeba na sociálních sítích. Za důležitější považuje mezilidské vztahy, komunikaci, vyjednávání a hledání přijatelného kompromisu. Energie vložená do vytváření videa nebo fotek je výrazně nižší než do setkávání s partnery z obchodního i politického prostředí. Blažek daleko raději stojí v pozadí a odtud dění ovlivňuje, než aby prodával svou tvář a budoval image, míní Pink. Souvisí s tím i to, že Blažkovo vyjadřování někdy vzbudilo rozruch. Zažili jsme u něj jistou prostořekost, kdy z hlediska politického fungování používal ne zcela ideální obraty. Například když prosazoval tajné hlasování o převodu nemovitostí v centru Brna, odůvodnil to tím, že nechce do budoucna nic vysvětlovat státnímu zástupci. Dodatečně uznal, že to nebylo vhodné, připomněl Pink. I v souvislosti s bitcoinovou kauzou Blažek přiznal, že postup byl chybný i s ohledem na reputační a etickou stránku.
Dalším příkladem může být podle politologa rok 2010, kdy byl Blažek na brněnském magistrátu jedním z tvůrců velké koalice ODS a sociální demokracie. Kritizoval jej i tehdejší stranický šéf Petr Nečas, neboť občanští demokraté mohli získat křeslo primátora v případné pravostředové koalici. V nadcházejících letech to pozici ODS oslabilo, myslí si Pink.
Současnou kauzu politolog za tak závažnou nepovažuje. Udělal něco, čemu nerozumí. Byl bych daleko více rozladěný z jeho domlouvání koalic nebo setkávání s Nejedlým, řekl Pink. V září 2023 se Blažek dostal do centra zájmu médií kvůli svému setkání s lobbistou a blízkým spolupracovníkem bývalého prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým v restauraci, které Blažek označil za náhodné. Po kritice, mimo jiné i od stranického šéfa Petra Fialy, Blažek ve vyjádření pro média uvedl, že jeho setrvání v restauraci za přítomnosti Nejedlého bylo nevhodné.